Szellemházakat rejtenek a meseszép szigetek: egykor virágzott bennük az élet
Már csak az üresen kongó szellemházak emlékeznek a szigetek egykori nyüzsgő életéről.
A kolonizálások, letelepedések idején különböző szigeteket is felfedeztek, melyeken értékes faunájuk és flórájuk miatt főleg halásztak vagy vadásztak az új lakók, idővel virágzó települések születtek rajtuk.
A történelem viszontagságainak és természeti erőknek köszönhetően több ilyen pompás helység ma már elhagyatottan, lepusztulva áll.
A Holland-sziget
Az Egyesült Államokbeli Chesapeake-öböl torkolatvidékén található Holland-sziget 32 hektáros területén több száz halász és farmer élt. 1922-re süllyedés és áradások következtében a lakók kénytelenek voltak elhagyni otthonaikat. 2010-re már csak egyetlen ház romja emlékszik meg a hajdani nyüzsgő életről.
McNab szigete
A McNab szigete Kanadában, Nova Scotia tartományában fekszik. Évekig halászok lakták, majd az 1780-as években letelepedett Peter McNab kereskedő, akinek ezután a leszármazottjai éltek a területen egészen 1934-ig.
A szigeten a szesztilalom alatt titkos szeszfőzdét is üzemeltettek, világítótornya is volt, és gyönyörű viktoriánus angolkertek, amik ma már elhagyatottan állnak.
Ross-sziget
Az India területén lévő Ross-szigetet még a brit gyarmatosítók kolonizálták sok évvel ezelőtt, és idővel a kelet Párizsaként is ismert város született meg rajta. Az évszázadok alatt több tulajdonost is váltott, időnként más országokhoz került a földrész, mielőtt teljesen lakatlanná nem vált.
Eleinte börtönt működtettek rajta, később a brit lakók extravagáns tánctermeket, pékségeket, klubokat, kerteket építettek, mígnem 1941-ben egy földrengés és Japán inváziója tönkre nem tette a virágzó települést. Egészen 1979-ig Japán és Anglia is birtokolta, de ebben az évben az indai haditengerészethez került, akik egy bázist hoztak létre rajta. Ma már csak az elhagyatott, növényekkel és indákkal benőtt házromok regélnek a régmúlt idők pompájáról.
King-sziget
Már több mint 50 éve lakatlan Ukivok települése a King-szigeten, Alaszkában, de az épületeken nem fogott az idő vasfoga. Az ősi inupiat nép egykor itt töltötte a teleket, rákokat és fókákat vadásztak, amikor elüldözték őket területükről az 1900-as évek közepén.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ellehetetlenítették az ott-tartózkodásukat, bezáratták iskolájukat omlásveszély miatt. Fénykorában 200-an lakták, és az indokként használt, veszélyesnek titulált oktatási intézmény már fél évszázada sértetlenül áll.
Hajdanán gyönyörűek voltak, ma elhagyatva tengődnek: magyar kastélyok, amik többet érdemelnének
A régi időkben a nemesi származású, tehetősebb urak és hölgyek kúriákat, kastélyokat építtettek Magyarország-szerte, amiknek egy része ma már csak letűnt idők maradványaiként áll.
Hajdanán gyönyörűek voltak, ma elhagyatva tengődnek: magyar kastélyok, amik többet érdemelnének
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!