Tilos ezt az 5 hulladékot a szelektív kukába dobni! Nagy bajt okozhatsz vele

Tudod, mik azok a hőpapírok, és miért kell a kommunálisba dobni őket?

Szelektív hulladékgyűjtés szabályok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Budapesten 2015-ben vezették be a házhoz menő szelektív hulladékgyűjtést. A társasházaknak innentől kezdve lett legalább egy sárga és egy kék kukája. A kék fedelű kuka a papírhulladékok, csomagolópapírok, kartonok helye. A sárga fedelű kukákba kerülnek a műanyagalapú hulladékok - üdítős és ásványvizes PET-palackok, elmosott tejes, tejfölös- és joghurtospoharak. A házhoz menő szelektív hulladékgyűjtés esetében ebbe a sárga fedelű kukába kerülnek a fémalapú hulladékok - például evőeszközök és a vissza nem váltható, italos fémdobozok is.

Sokan álmukból felébresztve is fújják, hogy melyik hulladék melyik szemetesbe kerül, ám mégis a mai napig van pár homályos folt szelektív hulladékgyűjtés témában. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan hulladékot, melynek - hiába hisszük esetleg az ellenkezőjét - a kommunálisban a helye.

Ezeket ne dobd a szelektív kukába!

Hőpapírok

A blokkokat, nyugtákat sokan a bevásárlást követően összegyűrik, és a szelektív hulladék közé dobják. Valójában azonban a hőpapír bisphenol-A (BPA-)tartalma miatt nem alkalmas az újrahasznosításra, így a szelektív gyűjtésre sem.

Zöldséges, gyümölcsös hálók

A hagymát, narancsot vagy más zöldséget, gyümölcsöt sokan vásárolják hálóba kötve. Ezek a hálók valóban műanyagból vannak, ám nincs feltüntetve rajtuk, hogy milyen műanyagból. Emiatt nem tekinthetők újrahasznosíthatónak, így a kommunális szemétben a helyük.

Celofán

Sem a celofán, sem a folpack nem újrahasznosítható anyag. Ezért ne gondolkozz, hogy melyik szelektív hulladékos kukába kerüljön, mert a kommunálisban a helye.

Ételmaradékos papírok, műanyag dobozok

A kartonpapírból készült pizzásdobozt sokan tekintik újrahasznosítható hulladéknak. Bár az anyaga miatt valóban kerülhetne a kék fedelű kukába, mivel általában zsíros, így sajnos a kommunális hulladékba kell tenni - ha az alsó része tiszta maradt, az mehet a szelektívbe. A szalvéták és az el nem mosott műanyag éthordók ugyancsak nem kerülhetnek a szelektív gyűjtőbe. A fehér habdoboz ételhordók pedig nem csupán szennyezettségük, hanem anyaguk miatt sem mehetnek a szelektív hulladékok közé - ezek nem újrahasznosíthatóak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Fémgőzölt műanyagok

Az úgynevezett fémgőzölt műanyagok, például chipses zacskók ugyancsak nem újrahasznosíthatóak, így sem a műanyag-, sem a papírhulladék-gyűjtőbe nem kerülhet. Ráadásul belsejük zsíros, olajos.

Tudod, mi az az ökológiai lábnyom? 8 kérdés környezetvédelemből, amire illik tudni a választ

Most tesztelheted, mennyire vagy otthon a környezetvédelemben!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük