Mi történik a Szaturnusszal? Furcsa dolgot művel a tudósok szerint

Új tanulmány látott napvilágot az égitestről, egészen pontosan az azt körülvevő ikonikus gyűrűről.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Valahányszor azt halljuk, Szaturnusz, lelki szemeink előtt kapásból megjelenik a bolygó körül keringő gyűrűrendszer. Ezt a gyűrűt parányi, majdhogynem teljesen vízjégből álló részecskék alkotják, illetve nyomokban sziklához hasonló anyagot is tartalmaz.

Azon túl, hogy pontos keletkezési körülményeit máig homály fedi, a NASA legfrissebb közleménye szerint a gyűrűrendszer napjai meg vannak számlálva, ugyanis röpke 300 millió év múlva teljesen eltűnhetnek. 

Mi történik a Szaturnusz gyűrűjével?

Ezek a gyűrűk csapadékot bocsátanak ki, méghozzá nem is keveset, merthogy röpke fél óra alatt megtölthetnének egy komplett olimpiai méretű úszómedencét. A közlemény szerint azonban a teljes gyűrűrendszer eltűnéséig már csak körülbelül 300 millió évünk van, míg az egyes gyűrűknek a hatalmas csapadékmennyiség miatt ennél is kevesebb, mindössze 100 millió éve. Legalábbis erre utalnak a Cassini űrszonda észlelései.

Emberi mértékkel nézve ez rengeteg időnek tűnik, csillagászati szemszögből ugyanakkor nem, hiszen a Szaturnusz alig múlt 4 milliárd éves. Azon apró részecskék egyensúlya pedig, melyek valamikor kiegyensúlyozott állapotban voltak a gravitációs mező, illetve saját keringési sebességük miatt, felborulni látszik. Pontosabban elektromosan feltöltődhetnek, köszönhetően a Napból érkező ibolyántúli fénynek vagy éppenséggel a meteoritokból aláhulló plazmafelhőnek.

Szép lassan eltűnnek

A gyűrű részecskéi úgymond belezuhannak a Szaturnusz felső légkörébe, ahol elpárolognak, a víz pedig kémiai reakcióba lép a bolygó ionoszférájával. Ez a reakció aztán megnöveli a H3+ ionok - elektromosan töltött részecskék - élettartamát. Ezek az ionok a napfénytől infravörös fényben ragyognak, ezt figyelték meg a NASA szakértői a Keck teleszkóp segítségével.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Szerencsések vagyunk, hogy a Szaturnusz gyűrűrendszerének közelében tartózkodhatunk, mely úgy tűnik, életideje felénél jár. Gyűrűi azonban csupán ideiglenesek. Könnyen megeshet, hogy a Jupiter, az Uránusz és a Neptunusz hatalmas gyűrűrendszereiről lemaradtunk, hiszen azoknak napjainkra már csak vékony kis gyűrűjük van - mondja James O’Donoghue, a NASA Goddard Space Flight Center munkatársa.

Nézd meg ezt is - Furcsa jelenséget fotóztak a Marson: mik ezek a különös alakzatok?

A Mars Reconnaissance Orbiter űrszonda High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - kamerájának köszönheti a NASA azokat a rendkívüli felvételeket, melyek az utóbbi időben napvilágra kerültek. Az űrkutatási hivatal fotói meglehetősen fura, pókszerű jelenségeket ábrázolnak, melyek külsőre nagyon hasonlítanak az ízeltlábúakhoz, de valójában teljesen másról van szó.

Furcsa jelenséget fotóztak a Marson: mik ezek a különös alakzatok?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük