Számold ki, átlag alatti-e a fizetésed!
Egy ügyes weboldal segítségével megtudhatod, ki mennyit keres a tiédhez hasonló pozícióban, és, hogy ki mekkora fizetést tart ideálisnak.
A közalkalmazottak fizetésének mértékét törvény szabályozza, az olyan helyeken azonban, mint például a multinacionális vállalatok és cégek, jelentős eltérések lehetnek a jövedelmek között.
Előfordulhat, hogy ugyanabban a pozícióban ugyanazzal a végzettséggel és tapasztalattal valaki egy kisebb cégnél feleannyit keres, mint amennyit egy nagy vállalatnál kaphat.
Ugyan a Munka Törvénykönyve bizonyos keretek között szabályozza a béreket, előbbi eset egyáltalán nem ritka, és még csak nem is ütközik szabályba - hiszen természetes, hogy egy nagyobb cég nagyobb jövedelmet is tud biztosítani alkalmazottjainak, mint egy kisvállalkozás.
Mit mond a Munka Törvénykönyve?
A Munka Törvénykönyvének több pontja is foglalkozik a munkabér témájával, de a konkrét bérmegállapítás elveiről kifejezetten nem rendelkezik. Csupán bizonyos elveket ír elő, melyek betartása mellett kell megállapítaniuk a munkáltatóknak a bér mértékét - ezek az egyenlő bánásmód elve, a kötelező legkisebb munkabér elve, a tisztességes munkabér elve és a munkabér karbantartásának az elve.
Ugyan ezek betartását szigorúan ellenőrzik, az egyenlő bánásmód elve sajnos még ma is gyakran sérül. Az ugyanis természetes, hogy egy kisebb cég jellemzően alacsonyabb bérezés mellett képes alkalmazni valakit, de az már nem, sőt, szabályba ütköző, ha egy cégen belül például egy nő jelentősen kevesebbet keres egy hozzá hasonló tapasztalattal, tudással és pozícióval rendelkező férfinél.
Te mennyit keresel?
Az, hogy egy adott fizetés mértéke megfelelő-e, sok tényező függvénye, ráadásul megállapításához az adott területen jellemző bérek ismerete is szükséges. Ugyan a fizetésekről nem szívesen beszélnek a munkavállalók és a munkáltatók - sok cégnél kifejezetten tabunak számít a téma -, a Merces.hu online fizetési felmérés segítségével képet kaphatsz arról, hogy átlagosan ki mennyit keres a szakmádban, a hozzád hasonló pozícióban.
A felmérés teljesen névtelen, és a weboldal csak addig tárolja az adataidat - az oldal későbbi használatát megkönnyítendő -, míg arra te igényt tartasz. Használata pedig egyszerű: miután a főoldalon kiválasztottad, hogy munkaadóként vagy alkalmazottként veszel részt a felmérésben, egy űrlapra jutsz, melyet a lehető legpontosabban érdemes kitöltened annak érdekében, hogy eredményként a lehető legvalósabb képet kapd.
Az űrlapon meg kell jelölnöd az általad betöltött pozíciót, a jelenlegi munkaviszonyod időtartamát, meg kell adnod a bruttó béred és a fizetésedet kiegészítő juttatásokat, valamint az olyan adatokat, mint az életkor, a régió neve, ahol a munkahelyed található, illetve néhány, a munkahelyre jellemző további információt.
Az elvárt és az átlagfizetés
Az űrlap kitöltése néhány percet vesz igénybe, az eredményt pedig táblázatban láthatod, mely tartalmazza a felmérés eddigi résztvevőinek keresetéből kiszámolt átlagos bért, továbbá azt az átlagbért, melyet a hozzád hasonló munkakörben dolgozók elvárnának. A táblázat egyértelműen jelzi azt is, hogy a megadott béred az átlaghoz képest alacsony, netán túl magas. Lehetőséged van továbbá az adott területen hasonló tapasztalattal és végzettséggel rendelkező, de más pozícióban dolgozó munkavállalók átlagbérének áttekintésére, de nem vagy végzettség alapján is készíthetsz szűrést.
Ne hagyd annyiban!
A felmérés elsősorban arra jó, hogy némi képet kapj a fizetésed mértékéről. Ha az eredmény láttán úgy érzed, hogy az átlagnál jóval kevesebb a jövedelmed, ne hagyd annyiban a dolgot. Ahogy a cikk elején is említettük, az egyenlő bánásmód elvéből következően jogod van ahhoz, hogy a pozíciódnak és a tudásodnak megfelelő bérezésben részesülj.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha nem látod akadályát a fizetés módosításának - például a cég nincs éppen különösen rossz anyagi helyzetben -, mielőbb tárd a problémát a főnököd elé, hátha egyezségre tudtok jutni. Ha bizonytalan vagy ennek módjában, fordulj bátran szakértőnkhöz, akitől tanácsot kérhetsz.
OLVASD EL EZT IS!
- pénz
- jogok
Neked is jár plusz 20 ezer forint!
- pénz
- munka
Mi jár, ha megszűnik az állásod?
- szülés
- jogok