Így tudsz tízezreket spórolni a nyár végére szinte észrevétlenül

Ember legyen a talpán, aki nyáron nagy összegeket képes félretenni, ám szerencsére a csekélyebb megtakarítás is elvezethet a céljaidhoz.

Spórolás nyáron
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A cikket az OTP Bank támogatta.

A nyaralás szervezésénél az idei évben különösen mélyen zsebébe kell nyúlnia az embernek az elszálló árak miatt. Nagyobb családdal kiváltképpen magas anyagi terhet jelenthet a vakáció megszervezése, a táborok, a különféle szabadidős programok beiktatása a heti tervekbe. Az évszakra ráadásul egy előre látható nagyobb kiadás árnyéka vetül: az iskolakezdésé, amelyre nem árt időben felkészülni.

Javában tombol a nyár, sem a gyerekek, sem a szülők nem szívesen gondolnak még az iskolakezdés nehézségeire, ám az augusztus végén felmerülő jelentős kiadásokat nem árt szem előtt tartani a szünidő önfeledt perceiben sem. 

Spórolás nyáron

Teljesen természetes, hogy a többség nem a nyarat tekinti a spórolás ideális időszakának, a szabadtéri programok, az üdülés idején nem szívesen számolgatja a pénzt az ember. Ki akarna a fagyin, a főtt kukoricán vagy éppen a strandbelépőn spórolni? Ki tudna nemet mondani egy csobbanásra valamelyik fürdőben, és ki akarná kihagyni a legjobb koncerteket?

Bár a nyári hangulat elmaradhatatlan feltételeiről valóban nem érdemes teljesen lemondani, néha egy-egy okos döntéssel ezreket spórolhatsz, ami később óriási segítséget jelent az egyéb szükséges, elodázhatatlan kiadások fedezetében.

Ingyenes és kedvezményes programok

Egy állatkerti családi belépőjegy két felnőtt és két gyermek részére az intézménytől függően 13-20 ezer forint egy napra, ebben pedig még nincs benne a fagyi, a pattogatott kukorica vagy egy kis szuvenír. Egy mozizás szintén 10 ezer forinttól kezdődik egy négyfős család számára. Nyáron szinte kötelező program egy élményfürdőzés, ami az adott komplexumtól függően 10-20 ezer forint közötti kiadást jelent csak a belépőkre.

Az élményekről kár lenne lemondani, egy-egy alkalommal bele is férhet a büdzsébe, de néha érdemes beiktatni helyettük más, ingyenes vagy kedvezőbb árú programot. Sok fürdő ad kedvezményt a helyi lakcímkártyával rendelkezők számára, a kicsiknek pedig sok esetben teljesen elég a városi strand a pancsolásra.

Ha áttekinted a helyben meghirdetett programokat, szinte biztos, hogy találsz remek fesztiválokat, koncerteket, szabadtéri kikapcsolódási lehetőségeket ingyen is - ezzel a belépőt már megspórolhatod, elég csak a fogyasztást finanszíroznotok. Fedezzetek fel a városban új játszótereket, állatsimogatókat, kirándulóhelyeket, és csomagoljatok bőségesen finom falatokat az útra. Ha nem lesztek éhesek, elég csak egy fagyit vagy egy jégkrémet elnyalni, hogy a kicsik még boldogabbak legyenek!

Ha több időt töltötök egy városban, és szeretnétek megismerni a helyi nevezetességeket, belépőt váltva néhány attrakcióra, érdemes lehet előre tájékozódnotok, és kiváltanotok az adott hely városi kártyáját, amennyiben az elérhető. Budapesten és nagyobb városokban is gyorsan megtérülhet, a fővárosban például a 24 órás csomagba beletartozik az ingyenes helyi közlekedés, adott helyekre érvényes ingyenes fürdő- és múzeumbelépők, és megannyi helyre 10-50%-os kedvezményeket is biztosít. Ez több magyarországi városban létezik, járjatok utána!

Szabadstrandok

A természetes strandok jelentős részén is egekbe szöktek a belépőárak, mégsem lehetetlen olcsóbb alternatívákat találni, a kisebb, kevésbé felkapott tavak, nyugodtabb folyópartok mind csalogatják a felfrissülésre vágyókat. Bőven akadnak országszerte szabadstrandok is, akár a Balaton, akár más élővíz az úti célotok. Az ingyenes strandoknál a parkolásra és a fogyasztásra kell csak felkészülnötök.

Egy hosszabb balatoni nyaralásnál akár kombinálhatjátok is a fizetős és térítésmentes lehetőségeket, ha csak egy-egy szabadstrandos látogatást beiktattok, máris ezreket spórolhattok a végösszegen.

Utazzatok vonattal, busszal!

Az infláció az élet minden területén jelentősen megnövelte az árakat, a benzin ársapkájának eltörlése után nagyot ugrottak az autós utazások költségei is. A hosszabb utakon mindenképp érdemes a kisebb fogyasztásra törekedni néhány bevált trükkel, mint például a kocsit terhelő csomagok redukálásával vagy az egyenletes sebességgel, ám a tömegközlekedés igénybevétele is megfontolandó, ha az adott úti cél elérhető így.

A vonatokon, buszokon is jelentős kedvezmény jár a családok számára. A vonat például belföldön 33%-kal olcsóbb jegyáron vehető igénybe egy vagy két gyermek esetében a kísérőnek, ha pedig minimum három saját gyerekkel utazik a szülő, akkor már 90%-os kedvezményre számíthat. 

Kiadásfigyelő appok

Az okostelefon kis túlzással már az ember kezéhez nőtt, ami nem mindig hátrány, hiszen rengeteg lehetőséget rejt az eszköz a tudatosságot illetően is. Számos olyan pénzügyi alkalmazás letölthető rájuk, amely segít a spórolásban, a kiadások tételes áttekintésében hónapról hónapra.

Eleinte talán kicsit nehéz szívvel konstatálják a tudatosságra törekvők, milyen nagy összeg folyhat el egy hónapban látszólag felesleges kiadásokra, reggeli rohanós péksütizésre, ebédrendelésre, napvégi sütizésre, italozásra, de sokkal nagyobb tudatosságra motiválhat, ha számontartod, később pedig elköltés helyett akár félre is teszed ezeket a tételeket. Néhány apróbb lemondással meglepően nagy összegeket megspórolhatsz akár napi szinten.

Kicsiben is érdemes megtakarítani!

Bár a hazai lakosság körében szilárdan tartja magát az a tévhit, hogy kis összeggel nem érdemes megtakarításba vágni, hiszen az legfeljebb az otthoni persely megtömésére elegendő, vannak, akik úgynevezett látra szóló betétekben tartják a spórolt pénzüket, ami csekély mértékű kamatozást garantál. Ez esetben a bankszámlán lévő pénz nincs lekötve, ahhoz bármikor hozzáférhet a számlatulajdonos. Az ilyen betéttel rendelkezők nagyjából 43 százaléka úgy ítéli meg, túl kevés lenne az adott összeg ahhoz, hogy félretegyék.1

Abban viszont talán sokan egyetértenek, hogy sok kicsi sokra megy: minden apróbb vagy jelentősebb pénzösszeg tudatos félretételével elérhetők konkrét megtakarítási célok. Szerencsére már léteznek olyan megoldások is, amelyek épp kisebb összegekkel megtakarításba kezdőknek segít belevágni a spórolásba: jó példa erre az OTP Bank új Persely funkciója.

De mi az a Persely? Nem csak egy lakásvásárlás vagy egy házfelújítás jelenthet olyan érezhető terhet a családi kasszára nézve, amelyre tudatosan gyűjteni kell, a kisebb, előre látható kiadásokra is érdemes felkészülni, hogy ne az utolsó pillanatban kelljen meghúzni a nadrágszíjat. Akár egy hosszú hétvége, egy új konyhai vagy kerti gép megvásárlása, netán az iskolakezdés is lehet olyan kiadás, amelyre érdemes picit tudatosabban félretenni. 

A Persely az OTP internet- és mobilbankban hozható létre a Megtakarítások menüpont alatt, egyszerre akár öt különböző célra, akár kezdő befizetés nélkül is. Mindegyiket elnevezhetjük valamilyen, az aktuális gyűjtögetési célunkra utaló névvel, és beállítható a célösszeg és céldátum is, ameddig takarékoskodni szeretnénk. Így könnyű nyomon követni, hol tartunk éppen a vágyott célhoz vezető úton. A konstrukció teljesen rugalmas, ha úgy alakul az élet, a Perselyből az adott cél elérése előtt részösszeget is kivehetünk, vagy teljesen ki is üríthetjük, illetve a Perselybe történő rendszeres pénzátvezetés összege is bármikor megváltoztatható. Sőt, ha összejött a kitűzött célösszeg, de úgy döntünk, hogy tovább gyűjtünk, mondjuk, egy még profibb bringára, egy még strapabíróbb iskolatáskára, azt is megtehetjük minden további nélkül.

Kicsiben is elkezdhetjük tehát a megtakarítást, egyszerű, belátható időn belül megvalósítható célok kitűzésével és az ehhez szükséges tőke lépésről lépésre történő összegyűjtésével. Mindez ráadásul néhány kattintással, automatizáltan, kényelmesen, okostelefonról történhet.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A tájékoztatás nem teljes körű, és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése. A fenti termékek és szolgáltatások részletes feltételeiről az ismert csatornákon keresztül tájékozódhatnak. Az OTP Bank fenntartja annak jogát, hogy a tájékoztatásban szereplő termékek és szolgáltatások kondícióit módosítsa.

1 Az OTP Bank Öngondoskodási Index kutatásáról: Adatfelvétel: 2022. szeptember 18-28.

Alapsokaság: Bankszámlával rendelkező 18-70 évesek

Minta: Országos reprezentatív, 1500 fő személyes megkérdezésével

(Képek: Getty Images Hungary.)

Olvass tovább: a háztartásban is figyelj a kiadásokra!

Néhány háztartási gép egyenesen zabálja az áramot nyáron. Jobb, ha okosan használod őket!

Mutatjuk a legnagyobb áramzabálókat nyáron - Nem csak a légkondi a bűnös

Néhány háztartási gép egyenesen zabálja az áramot nyáron.

Elolvasom
Advertisement
Ezt is szeretjük