Bővült a lista: ők azok, akik lábbal tiporják a sajtószabadságot
Miattuk nem szabad a sajtó.
A sajtószabadság világnapja alkalmából - amit május 3-án tartanak - a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi újságíró szervezet frissítette a sajtószabadság ellenségeinek listáját, írja az MTI.
Az 1985-ben, Franciaországban alapított listán összesen harminckilenc mozgalom, személy és szervezet neve található, de ez még mindig soknak számít, mert még így is több ország áll szemben a sajtószabadsággal.
Új nevek a listán
Változott a kiadvány formája abból a szempontból, hogy most már ironikus portrékkal illetve fiktív vádiratokkal foglalja össze a csoportok, személyek tevékenységét, a korábbi tárgyilagos leírások helyett.
A listán többek között szerepel a Szíriában Bassár el-Aszad elnök és rendszere melletti lázadócsoport, a an-Nuszra Front, ami az egyik legnagyobb ellenlábas ebből a szempontból. A két éve tartó szíriai polgárháborúban munka közben már legalább nyolcvankét újságíró vesztette életét.
Egy új szereplő a listán az egyiptomi kormánypárt, a Muzulmán Testvériség elnöke Mohamed Muszri által kinevezett főügyész, Talaat Abdalla, aki perrel fenyegeti az újságírókat az államfő megsértése és az iszlám vallás gyalázása miatt.
Új szereplők között vannak még a pakisztáni Beludzsisztán régió felszabadításáért harcoló fegyveres csoportok, a Maldív-szigeteken aktív iszlamista mozgalmak és az új kínai elnök, Hszi Csin-ping is.
Ellenben már nem számít a sajtószabadság ellenségének az ETA baszk fegyveres csoport, akinek vezetője 2012. év végén bejelentette, hogy hajlandóak tárgyalni a spanyol és francia kormányzattal a fegyverletételról valamint a feloszlásról. Az ETA-n kívül lekerült a listáról a mianmari elnök, Thein Szein is, akinek reformpolitikája következményeként évtizedek óta először megjelenhetnek magánkézben lévő lapok az ázsiai országban. Akik a listát változatlanul bővítik: egyebek közt az afganisztáni vezető Omar molla, az azeri Ilham Alijev, a fehérorosz Aljakszandr Lukasenska, az olasz maffiacsoportok, valamint a mexikói drogkartellek.
Magyarországon részben szabad a sajtó
Egy másik felmérés egy washingtoni központú, független civil szervezet, a Freedom House által készül, szintén a médiaszabadság globális állapotát vette górcső alá. Eszerint Magyarország sem áll a legjobb helyen, elemzésük alapján hazánk - a 2011-es magyar sajtóviszonyokat figyelembe véve - a szabadból a részben szabad kategóriába került át, és ezt az álláspontjukat a nemrég kiadott, a 2012-es évet vizsgáló felmérésükben is fenntartják. Jelenleg Magyarország a 74. helyen áll, osztozva Montenegróval és Szerbiával.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Idén egyébként nyolc ország FH-besorolása változott, kivétel nélkül negatív irányba. Görögország, Izrael és Mali médiája a szabad helyett a részben szabad osztályzatot kapta. A részben szabad sajtójú országok közül Ecuadort, Egyiptomot, Bissau-Guineát, Paraguayt és Thaiföldet minősítette le a "nem szabad" kategóriába az FH.
OLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- újság
Háborog az ország: ilyennek látja Magyarországot egy amerikai újságíró?
- európai unió
- kormány