Safarov-ügy: kellemetlen fejlemény

Egy eddig nem látott leleplező levél került elő

A dokumentum szerint a kormány 2011 januárjában döntött.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány már 2011. január 26-án döntést hozhatott Ramil Sahib Safarov, az örmény katonatársa meggyilkolása miatt elítélt azeri tiszt kiadatásának ügyében - állította Ertsey Katalin LMP-s képviselő egy a közigazgatási és igazságügyi államtitkár által írt e-mailre hivatkozva hétfőn, sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus bemutatott az újságíróknak egy kinyomtatott levelet, melyre közlése szerint az ügyben folytatott iratbetekintés során bukkantak.

Eszerint Répássy Róbert tavaly januárban a következő szövegű levelet küldte Zombor Ferencnek, a közigazgatási tárca helyettes államtitkárának és Höltz Lipót főosztályvezetőnek: "T. Uraim! A Kormány döntést hozott Safarov-ügyben. Beszélnünk kell. Csütörtökön bent leszek egész nap".

Répássy nem tudott magyarázatot adni

Ertsey Katalin azt mondta, amikor rákérdezett, Répássy Róbert nem tudott magyarázattal szolgálni az e-mailre, ezért kikérte az akkor tartott kormányülés emlékeztetőjét, de annak témái között nem szerepel az azeri ügy.

Ertsey Katalin hangsúlyozta, az eset tisztázásának érdekében még hétfőn azonnali kérdést tesz fel Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettesnek.

Navracsics azt mondta, az említett kormányülésen részt vett, ahol valószínűleg egy informális megkeresésre született válasz.

- A formális kérdésre született formális választ már többször megtárgyaltuk a parlamentben - tette hozzá.

Közben egyébként Magyarországra érkezett Shahin Mustafayev azerbajdzsáni gazdaságfejlesztési miniszter, akit Orbán Viktor miniszterelnök fogadott.

Mindenki cáfolt mindenkit

Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek.

Szeptember elsején Örményország bejelentette, megszakítja minden diplomáciai kapcsolatát Magyarországgal. A KIM a botrány után kiadott egy extra rövid nyilatkozatot, melyben közölte, Magyarország a vonatkozó szabályokat tiszteletben tartva, transzparens módon járt el, és sajnálatosnak tartja Örményország lépését. Ezután jött Selmeczi Gabriella, aki aznap, tehát szeptember 1-jén közölte, a Fidesz lezártnak tekinti a kérdést.

Terrorista csoport fenyegette meg a követséget

Nézegess képeket!

Elolvasom

Tudtak róla, vagy nem, attól függ, kinek hiszünk

A bonyodalmak csak ezután kezdődtek, hiszen a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium azzal védekezett, garanciát kaptak az azeri féltől arra, hogy Safarov hazájában folytatja büntetését - ahelyett, hogy kegyelmet kap, és hősként ünneplik, ahogy valójában történt.

A probléma abból adódott, hogy Németh Zsolt külügyi államtitkár nem sokkal később már egészen mást mondott, nevezetesen azt, hogy tisztában voltak azzal, hogy kaphat elnöki kegyelmet Safarov.

Ezt Répássy Róbert, a KIM államtitkára szinte azonnal cáfolta, majd Rétvári Bence, a KIM államtitkára mondta azt az ATV Egyenes beszéd című műsorában, hogy senki sem számolt azzal, hogy, ha kiadják a gyilkost, akkor azonnal szabadon fogják engedni.

Egy nappal korábban egyébként Orbán Viktor mind Rétvárit, mind Répássyt megcáfolva elismerte, hogy ez nem igaz, a Külügyminisztérium pontosan jelezte, milyen típusú következményei lesznek egyik vagy másik döntésnek, és semmi nem történt a döntésünk után, amivel ne számoltak volna korábban. Tehát vagy Rétvári Bence és Répássy Róbert nem mondott igazat, vagy a miniszterelnök.

Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok születtek a döntéshozó személyéről is. Szijjártó Péter azt mondta, a KIM döntött, Orbán Viktor azt, hogy ő, Lázár János pedig azt, hogy nem Orbán Viktor döntött.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

A megoldókulcsot végül Kumin Ferenc helyettes államtitkár adta meg, aki közölte, nincs ellentmondás, hiszen minden ilyen rutineljárásban a kormányzat dönt. Kumin egyébként cáfolta Orbán Viktort, és azt mondta, nem tudták, hogy Safarov kegyelmet kap az azeriaktól.

OLVASD EL EZT IS!

  • belföld
  • azeri baltás gyilkos

Munkatársai cáfolják Orbán Viktort

Ezt is szeretjük