Sokakat idegesít, mégis minden palack ilyen lesz: teljesen eltűnik a régi megoldás
A fogyasztók elégedetlenek, mégis eltűnik ez a fajta kupak a boltokból, nincs mese.
Az italospalackok műanyag kupakjainak új, rögzített kialakítása a fogyasztók körében felháborodást váltott ki, mégis nemsokára mindegyik ilyen lesz. De miért is történik ez a változtatás?
Rögzített kupakok
Valószínűleg sokan találkoztak már azzal a megoldással a műanyag flakonos italok esetében, hogy a régi, teljesen lecsavarható kupakok helyett rögzített kupakok vannak a palackokon. A Coca-Cola az elsők között vezette be ezt a változást, és már egy éve használják Európa-szerte.
Amikor az EU 2018-ban bejelentette a szabályváltozást, a cégek azt állították, hogy ez csak növeli a műanyag mennyiségét, és többletköltséget is generál. Azonban az átalakítást végre kell hajtania mindenkinek. Az ötlet mögött az áll, hogy ez azt biztosíthatja, hogy amikor a fogyasztók újrahasznosítják a palackokat, egyetlen kupak se maradjon hátra. Korábban írtunk arról, hogy mi lehet még megoldás a műanyagproblémára.
Az Euronews szerint az EU összes tagállamában 2024 júliusáig kötelező lesz leváltani a teljesen levehető kupakokat a legfeljebb háromliteres műanyag italospalackoknál. A levehető kupakok betiltása az európai műanyaghulladék-kezelési terv része, mivel ezek az egyik leggyakrabban szemétként heverő, egyszer használatos műanyag termékek a strandokon.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatók becslése szerint a műanyag előállítása és elégetése 2019-ben több mint 850 millió tonna üvegházhatású gázt bocsátott a légkörbe. Az új műanyag kupakok bevezetése csak egy intézkedés az EU által meghatározott irányelvben. Hamarosan betiltják a friss gyümölcsök és zöldségek, mini szállodai piperecikkek és a gyorséttermekben használt műanyag csomagolást is. Januártól például hazánkban új palackvisszaváltási rendszert vezettek be, erről bővebben itt olvashatsz.
Az uniós tagállamok szabadon meghatározhatják saját tervezési követelményeiket, amennyiben a kupakok és fedelek a termékek rendeltetésszerű használatának szakaszában a palackokhoz rögzítve maradnak. A jelenlegi kóláspalackokon látható kialakítás nem az egyetlen lehetséges verzió, bár valószínűleg ez lesz a legelterjedtebb.
Rákot és hormonális zavart okozhat, mégis napi szinten iszod: ennyi mikroműanyag van egy liter ásványvízben
A mikroműanyagok mára mindenhol ott vannak, az ivóvízben és az ásványvízben is.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- műanyag
- környezetszennyezés
Ez az első állatfaj, ami belefulladhat a műanyagba - Nem csak az óceánok lakóira veszélyes a hulladék
- greenpeace
- környezetvédelem