Ezért drága az olcsóbb rezsi Magyarországon

Nem is a rezsicsökkentés lenne a megoldás?

Egyre olcsóbb az energia, de még így is gond a háztartásoknak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kormány az újabb választási kampányban is elővette a rezsicsökkentés kérdését. A kormány tv-reklámja szerint nálunk volt Európa legmagasabb rezsije, ám Magyarországon csökkent legnagyobb mérté. Ennek akár örülhetünk is, de vajon mit jelent ez a gyakorlatban, ha nem a rezsicsökkentés szót, hanem magát a rezsit vizsgáljuk. 

Úgy néz ki, még mindig nekünk a legnehezebb kigazdálkodni a rezsiköltségeket. Utánajártunk, mitől lehet ez.

Budapest a harmadik

Orbán Viktor még idén tavasszal kijelölte az irányt: nálunk legyenek a legolcsóbb a rezsi Európában. Ez az elérhető adatok alapján egyelőre nem igaz, ám nálunk tényleg csökken az energia ára. Bár az adatok szerint az EU-ban inkább az áremelkedés jellemző, mégsem a csökkenéstől lesz könnyebb a magyar háztartásoknak. Hogy lehet ez?

A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal idén nyáron mind a 28 uniós fővárost megvizsgálta abból a szempontból, hogy mennyire olcsó vagy drága a villany és a gáz. Az összehasonlítás szerint Budapesten a harmadik legolcsóbb az energia ára, ám a magyar fővárosban élő fogyasztók európai összehasonlításban sokat fizetnek.

A felmérés szerint a háztartások kiadása az alacsony energiaárak ellenére is magas, aminek oka lehet, hogy a hazai épületek korántsem olyan energiahatékonyak, mint más országokban. Az egyik legtöbb energiát a magyar háztartások használják fel az unión belül, amikért egyértelműen a huzatos ablakok, az ósdi fűtésrendszer vagy a szigetelés hiánya felelős.

Hiába alacsony, nehezen fizeti a magyar

Az első rezsicsökkentés idején a hazai energiaárak az uniós átlag alatt voltak. Az Eurostat adatai szerint bár itthon főleg a villamos energia ára volt alacsony, vásárlóerő-paritáson mérve már nem volt ilyen fényes a helyzet - legalábbis erre jutott a portfolio.hu.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A gond tehát akkor sem az volt, hogy drága az energia ára Magyarországon, hanem inkább az, hogy a magyar fogyasztó keveset keres uniós összehasonlításban, ezért bérének jóval nagyobb részét fordítja az amúgy olcsóbb rezsire, mint egy osztrák vagy akár egy lengyel.

Hiába tehát önmagában a rezsicsökkentés, az alapvető probléma, hogy az épületek energiahatékonysága nem megfelelő, ezért rengeteg energia megy pocsékba. Mindennek tetejében a bérek alacsony színvonala miatt a rezsi kifizetése havi szinten jóval komolyabb teher egy magyar háztartásnak, mint egy nyugat-európainak, ahol bár többnyire magasabbak az energiaárak, mégsem okoz akkora gondot a sárga csekkek befizetése.

Ezt is szeretjük