Több utasszállító is átlépte a hangsebességet februárban: meglepő az oka

Szuperszonikus sebességre gyorsultak a gépek.

Repülők átlépték a hangsebességet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Több kereskedelmi repülőgép is szuperszonikus sebességre gyorsult váratlanul a közép-atlanti régióban kialakult rekordközeli szelek miatt, számolt be a 24.hu az IGN cikke alapján.

Repülők átlépték a hangsebességet

Február 17-én és 18-án több repülőjárat is extrém sebességet ért el, a leggyorsabb egy Philadelphiából Dohába tartó gép volt, amely egy ponton közel 1350 kilométer per órával száguldott.

Bár utasszállítóval értek már el ennél nagyobb sebességet is, ez így is rendkívül kiugró értéknek számít.

Ugyanezen a hétvégén egy Washingtonból Londonba tartó repülő 1290 kilométer per órás csúcssebességet ért el, és a tervezettnél 45 perccel korábban érkezett meg a célállomásához. Egy New Yorkból Lisszabonba tartó járat pedig 1343 kilométer per órás sebességgel repült egy ideig.

GettyImages-543224919
Fotó: Mint Images / Getty Images Hungary

A hangsebesség a levegőben nagyjából 1235 kilométer per óra - igaz, a pontos értéket több tényező is befolyásolhatja. Ez azt jelenti, hogy a földhöz viszonyított sebességben mindhárom repülő gyorsabb volt a hangnál, a repülési sebességük - azaz a levegőhöz viszonyított relatív sebességük - viszont nem lépte át a hanghatárt, fogalmaz a cikk.

A hangsebesség átlépése napjainkban nagy ritkaságnak számít az utasszállító gépek esetében. Az 1976 és 2003 között üzemelő Concorde gépek majdnem elérték a 2200 kilométer per órás sebességet, de manapság nincsenek ilyen gyors utasszállítók. 

Nemrég egy másik különleges, repülőgépen történt eseményről számoltunk be, amiről ide kattintva olvashatsz. 

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezt üzeni a világnak Maria Branyas, a világ legidősebb embere - Twitterezik, és filmekben is szerepel

A világ legidősebb embere a jövő héten ünnepli a 117. születésnapját.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük