Potenciálisan lakható bolygókat találtak nem messze a Földtől: ezért fontos a felfedezés
A bolygók abban a zónában keringenek, ahol előfordulhat az élet számára alapvető, folyékony állapotú víz.


- Robert Redford ezért utált Barbra Streisanddal együtt forgatni: még az intim jeleneteikhez is két alsót vett magára
- Pokorny Lia és Csányi Sándor fia már 19 éves: a zenész Misi helyes, mint az apja
- Frutti, Bedeco és Africana: emlékszel, mi volt ez a 8 régi élelmiszer?
- Azonnal töröld ezeket az alkalmazásokat a telefonodról: népszerűek, de nagy bajt okozhatnak
- 139 ezer forint jár évente: milyen betegségek esetén, és hogyan igényelhető a kedvezmény?
Spanyol csillagászok két potenciálisan élhető bolygót találtak a GJ 1002 nevű csillag körül, írja az Index az Astronomy&Astrophysics cikke alapján.
A bolygók abban a zónában keringenek, ahol előfordulhat az élet számára alapvető, folyékony állapotú víz, de ez még nem jelenti azt feltétlenül, hogy az élet számára kedvezőek a körülmények ezeken a planétákon.
Potenciálisan lakható bolygókat találtak a szomszédban
A csillagászok által felfedezett GJ 1002 egy vörös törpe, hűvösebb és gyengébb fényű csillag. Tömege a Napénak mindössze nyolcada. Az élhető zóna ennek megfelelően jóval közelebb húzódik - a GJ1002b jelű bolygó mindössze tíz nap alatt, a GJ1002c 21 nap alatt kerüli meg a csillagot, írja a cikk.
A csillagászok számításai szerint a GJ1002b tömege legalább 1,08-szorosa a Földének. Átlagos hőmérsékletét –69 Celsius-fokra becsülik.
A GJ1002c egy kicsit nagyobb, körülbelül a Föld tömegének 1,36-szorosa lehet. Hőmérsékletét –91 Celsius-fokra becsülik. A kutatók ezt a bolygót megfelelő jelöltnek tekintik arra, hogy megpróbálják elemezni a légkörének összetételét, derül ki a cikkből.

A csillagrendszer mindössze 15,78 fényévnyire található a Földtől, ami kozmikus léptékben igen közelinek számít.
Az európai déli obszervatórium, az ESO, továbbá a chilei Atacama-sivatagban található VLT teleszkóp, illetve az andalúziai Calar Alto obszervatórium részvételével együttműködésben vörös törpéket vizsgáló kutatás 2017-től 2021-ig gyűjtött adatokon alapult. A GJ1002c légkörét várhatóan a jelenleg is építés alatt álló Extremely Large Telescope ANDES spektrográfjával tudják majd meghatározni, fogalmaz a cikk.
A tudósok az asztrometriai zaj alapján úgy vélik, hogy a GJ 1002 lakható zónájának határán vagy azon túl további, Földhöz hasonló tömegű bolygók keringhetnek.
Bámulatosan néz ki a Nap felszíne közelről: így még sosem láthattuk
Látványos és közeli fotó készült a Napról.
Kiemelt képünk illusztráció, forrás: Getty Images Hungary