A klasszikus tantárgyak ideje lejárt? Erre számíthatnak a diákok az idei PISA-teszten

Az oktatási államtitkár és a PISA-teszt megalkotójának jelenlétében nyílik meg az AFS nemzetközi oktatási konferenciája Budapesten.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

2018-tól a matematikai tudás, a természettudományos ismeretek és a szövegértés felmérése mellett már új készségeket, képességeket és értékeket, az úgynevezett globális kompetenciát is vizsgálja majd az egyes országok - köztük Magyarország - oktatási színvonalát összehasonlító PISA-teszt - hívja fel a figyelmet a középiskolások globális kompetenciáját fejlesztő nemzetközi diákcsere-szervezet, az AFS. 

A PISA-tesztet életre hívó Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet - OECD - szerint a globális kompetencia a helyi, globális és interkulturális ügyek vizsgálatának képességét jelenti azzal, hogy az egyén megérti és értékeli mások látásmódját és világnézetét, képessé válik nyílt, helyzethez illő és hatékony interakciót folytatni különböző kulturális háttérrel rendelkező emberekkel, továbbá a kollektív jólét érdekében cselekszik.

Erre számíthatnak a diákok a 2018-as PISA-teszten

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy első alkalommal idén ősztől egy, a PISA-felmérésben érintett, 15 éves középiskolásnak a globális kompetenciával kapcsolatban például arról kell majd számot adnia, hogy hogyan kezeli a médiából ráömlő információ- és híráradatot, meg tudja-e különböztetni a valódi híreket az álhírektől, tisztában van-e a globális felmelegedés vagy az idegengyűlölet veszélyeivel, megérteti-e magát, és képes-e együtt dolgozni egy más országból, kultúrából vagy vallási környezetből érkező emberrel, fontos-e számára az emberi méltóság és a sokféleség tisztelete.

- E számokban nehezen kifejezhető képességek és kompetenciák mérése azért fontos, mert a 21. század globalizált és digitális gazdaságában ezek a képességek már jelentős mértékben befolyásolják a fiatalok munkavállalásának sikerességét és ezáltal egész szakmai pályafutásukat, jövőbeli életszínvonalukat. A mai fiataloknak ezért a következő évtizedekben olyan új tudásra és készségekre is szükségük lesz, melyeket a klasszikus tantárgyak keretei között már nem tudnak elsajátítani - hangsúlyozza Vajda Ágnes, a középiskolások globális kompetenciáját fejlesztő diákcsere-szervezet, az AFS Magyarország Nemzetközi Csereprogram Alapítvány nemzeti igazgatója. 

Nemzetközi oktatási rendezvény szakembereknek

E témákkal is foglalkozik az AFS által szeptember 26. és 28. között, első alkalommal, Budapesten megrendezendő Global Conference - Global Competence elnevezésű, nemzetközi oktatási rendezvény, melyen a közoktatásban, felsőoktatásban, külföldi részképzésben, iskolarendszeren kívüli képzésekben vagy egyéb programokban érdekelt szakemberek adnak elő.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A konferenciára a világ hatvan országából mintegy négyszáz résztvevő érkezik. Az eseményen - melyen jelen lesz Dr. Bódis József oktatásért felelős államtitkár - általános és középiskolai tanárok, egyetemi oktatók, kutatók, oktatási szakemberek, trénerek, szakpolitikusok, multinacionális nagyvállalatok vezetői mellett olyan világszervezetek is képviselik magukat, mint az ENSZ, az UNESCO, az Európa Tanács és az OECD.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának felügyelete alatt működő Tempus Közalapítvány támogatásával és az Amerikai Kereskedelmi Kamara szakmai támogatásával megvalósuló konferencia házigazdája pedig a világ második legnagyobb önkéntes szervezeteként számon tartott, nemzetközi diákcsere-programokat és interkulturális képzéseket kínáló, hazánkban is aktív American Field Service - AFS - lesz.

Varázslatos módon szerettette meg a tanár az iskolát a diákokkal

Bár Harry Potter története már évekkel ezelőtt lezárult, még mindig intenzív rajongás veszi körül a könyvből és a filmből ismert varázslóvilágot. Egy oregoni tanár felismerte, hogy az egészen fiataloknál is így van ez, ezért hetedikesei és nyolcadikosai számára különleges meglepetéssel tette elviselhetőbbé, sőt, izgalmassá a mindennapi tanulást.

Roxfort a valóságban: varázslatos módon szerettette meg a tanár az iskolát a diákokkal

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük