Fogalma sem volt, mire alkudott: potom pénzért vett 16. századi Dürer-képet a férfi a bolhapiacon

Festményt, gyémántgyűrűt és uralkodói ágyat is vettek már az eredeti érték töredékéért: bolhapiacok, garázsvásárok, aukciók kincsei következnek.

Piacon vett érték
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az antik holmik szerelmesei számára valóságos Kánaán egy bolhapiac. A megvásárolható tárgyak zöme, ha megszólalhatna, rengeteget tudna mesélni. A standok portékáit azonban nem csak ezért éri meg tüzetesen átböngészni.

Sokszor előfordult már, hogy gyanútlan nézelődők hatalmas értéket vásároltak meg potom pénzért, mit sem sejtve róla, valójában mit vettek.

8 hihetetlen történet olcsón vásárolt értékekről

A piacok mellett garázsvásárokon, utcai kirakodóvásárokban és netes aukciókon is leltek már rendkívüli értékeket.  A következő nyolc tárgynak hihetetlen a története.

Az 1520-as, Szűz Máriát ábrázoló Dürer-képet egy franciaországi, sarrebourg-i bolhapiacon vásárolták meg pár euróért. Bár a férfi gyűjtőként azonnal sejtette művészeti értékét, arról fogalma sem volt, hogy egy hetven éve keresett, a II. világháború idején elveszett alkotást tart a kezében. Amikor később megfordította, hátulján észrevette a stuttgarti múzeum bélyegzőjét. Úgy döntött, személyesen viszi vissza az intézménynek.
A képen látható tetszetős gyűrűt körülbelül négyezer forintnyi fontért vásárolták meg egy autós kirakodóvásáron, Londonban. Amikor felbecsültették, kiderült, hogy nem egy egyszerű bizsuról van szó, hanem egy 26 karátos gyémántgyűrűről, melyet feltehetőleg a 19. században készítettek. Az ékszert végül egy árverésen több mint 1 milliárd 300 millió forintért adták el.
Ezt a cikkcakkos tálat egyszerű, fehér porcelánedénynek vélték egy New York-i garázsvásáron, és meg is vásárolták, átszámítva ezer forintért. A család ekkor még nem tudta, hogy egy értékes, ezeréves kínai edényt vett. Végül 66 milliárd forintnyi dollárért adtak túl rajta.
Egy edinburghi antikvárius körülbelül kétezer forintnyi fontért vásárolta meg ezt a régi sakkfigurát, de még hozzáértő szemmel sem sikerült felmérnie valós értékét. A figura egy ötdarabos, 12-13. századi skandináv figurakészlet egyik darabja, melyet a 19. század elején találtak a skót Lewis-szigeten. A középkori bábu végül több mint 285 millió forintnak megfelelő összegért kelt el.
Ezt a csinos teáskannát körülbelül hatezer forintért vásárolták meg egy angliai aukción, majd azon melegében meg is vizsgáltatták. A kerámia-szakértői vélemény szerint egy John Bartlam-darabról van szó. Bartlam a 18. században emigrált Amerikába, és megalapította az első porcelánmanufaktúrát. Több mint 225 millió forintnak megfelelő összegért adták tovább a Metropolitan Museumnak.
Las Vegasba érkezett vakációzni a brit turista, aki utcai kirakodóvásárba keveredett. Állítólag egy drogfüggő árustól vásárolt meg öt képet, 1500 forintnak megfelelő összegért. Az illető azt mesélte neki, hogy a nagynénje volt a gyermek Andy Warhol bébiszittere. Hazatérvén a turista az egyik keret hátuljában találta a fotón látható korai Warhol-alkotást, melyet a művész egykor egy énekesről, Rudy Vallée-ről rajzolt. A kép több mint 600 milliót ér.
A képen látható díszes faágyat Viktória-korabeli fekhelyként vásárolta körülbelül egymillió forintért egy férfi. Felújításakor merült fel, hogy annál sokkal régebbi lehet. További vizsgálatok igazolták, hogy egy középkori uralkodói nászágyról van szó: DNS-vizsgálat és a díszítések alapján megállapították, hogy a nyoszolya VII. Henrik angol király és York-i Erzsébet nászágya lehetett.
Egy amerikai nő kétezer forintnak megfelelő összegért vett egy doboznyi holmit a bolhapiacon. A csomagban egy baba, egy műanyag tehén és ez a kép volt. Az alkotás egy évig hányódott-vetődött az autója, a garázsa és a konyhája között, mígnem édesanyja észrevett egy Renoir-szignót a képen. Ekkor elvitte egy aukciósház szakértőjéhez, aki egy másik, hasonló képet is mutatott a festőtől, gyanítva, hogy a kettő egy időben készülhetett. További vizsgálatok során beigazolódott a szakértő felvetése: a piaci fogás valódi Renoir volt, a Paysage Bords de Seine, melyet azonban az ötvenes években elloptak, így nyomozás indult az ügyben.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük