43 ezer éves a világ legrégibb fuvolája: képeken a legkorábbi ismert hangszerek
A zene ősidőktől kíséri az embert. Ennek nyomát hihetetlenül korai hangszerek őrzik.
Amikor a ma embere beül egy elegáns hangversenyre, vagy magáról megfeledkezve tapsol egy koncertszínpadnál, valószínűleg eszébe sem jut, hogy nemcsak a mai zenészek, hanem a kőkorszaki ember is fogott hangszereket a kezében, a hallott zene pedig ősi rituáléik ritmusainak és dallamainak jelenkori leszármazottja.
Természetesen nem gitárt vagy hegedűt kell a korai ember kezébe képzelni, bár néhány ősi hangszer - így például a fuvolák - mégis előrevetítették a maiak jellegét. Régészeti feltárásokon előkerült ősi hangszerekből sokat őriznek világszerte múzeumok vitrinjeiben, maguk a hangszerek pedig annak a bizonyítékát őrzik, hogy a zene ősidőktől fogva jelen volt, és együtt fejlődött az emberiséggel. A jól variálható emberi hang ugyanis a benne rejlő lehetőségek ellenére sem elégítette ki az emberek kíváncsiságát és zene iránti fogékonyságát.
A legrégibb hangszerek
Az első ütőhangszereken, azaz köveken és botokon túl hihetetlen zenei érzékre valló fuvolák is fennmaradtak több tízezer évvel ezelőttről. A legrégibb ismert fuvola 43 ezer éves: ősi hangszereket mutatunk be a következő képeken.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!