Furcsa kis állat maradványait azonosították: a macskaméretű, ormányos emlős így élhetett

Az utolsó dinoszauruszok korában élt egy különös, ősi emlős.

Ősi emlős
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az utolsó dinoszauruszok korában, mintegy 66 millió éve élt egy különös, macskaméretű emlősállat Madagaszkáron. A Denveri Természettudományi múzeum kutatói a fajt a Nature tudományos lap friss számában mutatták be.

Az állat maradványainak felfedezése megkérdőjelezi azt a korábbi feltételezést, hogy evolúciójuknak ebben a korai szakaszában az emlősök általában elég kicsik, nagyjából egérméretűek voltak. A kutatók szerint a most bemutatott egyed 3 kilogrammos lehetett, és amikor elpusztult, még nem érte el felnőttkori méretét.

Őrült bestia

Az Adalatherium hui rendszertani nevű őslény - úgy vélik - üregi állat volt, neve görög és a Madagaszkáron beszélt malgas szavakból áll össze, jelentése őrült bestia. Ormányában jelentős számú ideg futott, ez a terület tehát rendkívül érzékeny lehetett. Ez a vonás gyakorta megfigyelhető az üreget ásó állatoknál.

Mielőtt az emlősök birtokukba vették volna a szárazföldet, valószínűleg sokáig menekülniük kellett a náluk nagyságrendekkel nagyobb dinoszauruszok és más ragadozók elől.

Az egyed fosszíliájára 1999-ben bukkantak rá a Madagaszkár északnyugati részén lévő Mahadzsanga-medencében. Ez a legteljesebb és legjobb állapotban fennmaradt emlős a dinoszauruszok korából a Gondwana nevű ősi déli szuperkontinensről, amely egykor Indiát és Afrikát is magába foglalta. Amikor az Adalatherium élt, a Gondwana töredezett, Magaszkár már szigetté vált.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A kutatócsoport úgy véli, a szigetlakó állatnak más ragadozók elől kellett menekülnie, és eltérő lehetett az élelme is, mint a szárazföldi emlősöké, talán ezért nőtt ekkorára - írja a BBC hírportálja.

Kiemelt kép: Twitter/Denver Museum

Majdnem járda lett a dinoszaurusznyomokból

Több tucat megkövesedett őshüllő- és dinoszaurusz-lábnyomra bukkantak egy amerikai történelmi parkban. A ritka és borzasztóan értékes lenyomatokat a park egyik önkéntese, a földtanban és őslénytanban jártas Tom Stack fedezte fel az egyik túraútvonal kövezésére használt kőlapok között.

Majdnem járda lett a kőlapokból, de egy dolgozó kiszúrt rajtuk valami furcsát

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük