Úgy tűnik, meghosszabbítja az életet ez a gyógyszer: hihetetlen eredményt értek el a kutatók

Biztató kutatás jelent meg egy új gyógyszeres kezelésről, mely eddig úgy tűnik, valóban egészségesebb, hosszabb életet biztosíthat.

Öregedésgátló gyógyszer
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy új gyógyszer majdnem 25%-kal növelte a laboratóriumi állatok élettartamát, ami a tudósok reményei szerint az emberi öregedést is lassíthatja. Az MRC Laboratory of Medical Science, az Imperial College London és a Duke-NUS Medical School kutatói által végzett kísérletek során a kezelt egereket a laboratóriumban "szupermodell nagymamiként" emlegették fiatalos megjelenésük miatt - jelent meg a BBC oldalán.

Öregedésgátló gyógyszer

Az öregedésgátló gyógyszerrel kezelt egerek egészségesebbek, erősebbek voltak, és kisebb eséllyel alakult ki náluk rákos megbetegedés, mint a kezeletlen társaiknál. Bár a gyógyszer már embereken is tesztelés alatt áll, még nem világos, hogy ugyanilyen hatékony lesz-e.

Öregedésgátló gyógyszer 2
Fotó: Adam Gault / Getty Images Hungary

Az öregedés elleni küzdelem régóta foglalkoztatja az embereket. Több kutatást végeztek már korábban is az öregedési folyamat módosításával kapcsolatban - például a laboratóriumi állatok hosszabb ideig élnek, ha jelentősen csökkentik az elfogyasztott élelmiszer mennyiségét. A japán emberek is hosszú, boldog életet élnek egészséges szokásaik miatt, erről bővebben itt olvashatsz.

A jelenlegi kutatást végző csoport egy interleukin-11 nevű fehérjét vizsgált, amelynek szintje az emberi szervezetben az életkor előrehaladtával növekszik, és hozzájárul a gyulladások magasabb szintjéhez. Szakértők szerint ez a fehérje több biológiai kapcsolót is aktivál, amelyek az öregedés ütemét szabályozzák.

Két kísérletet végeztek. Az elsőben genetikailag módosított egereket hoztak létre, amelyek nem tudtak interleukin-11-et termelni. A második kísérletben 75 hetes (nagyjából egy 55 éves embernek megfelelő) egereket kezeltek rendszeresen a fehérjét eltávolító gyógyszerrel. Az eredmények szerint az élettartam 20-25%-kal nőtt az egerek nemétől és a kísérlet típusától függően. Az idősebb laboratóriumi egerek gyakran pusztulnak el rákban, azonban az interleukin-11 hiányában ezeknél az egereknél sokkal alacsonyabb volt a rákos megbetegedések aránya, jobb izomfunkcióval rendelkeztek, soványabbak voltak, és egészségesebb szőrzetük volt.

A kutatók egyike, prof. Stuart Cook elmondta, hogy bár az adatok rendkívül ígéretesek, még mindig óvatosak a túlzott optimizmussal. - Nagyon sok csodaszer létezik odakint, ezért próbálok az adatokra koncentrálni, és ezek a legerősebbek, amiket eddig láttam - mondta. Prof. Cook mindenképpen érdemesnek tartja az emberi öregedésben is kipróbálni a gyógyszert, és maga is kész lenne szedni azt. Meglepő, hogy milyen szerkezet segíthet tovább élni, katt ide a részletekért!

A cikk az ajánló után folytatódik

Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?

Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A legnagyobb kérdések azonban továbbra is fennállnak: elérhető-e ugyanaz a hatás embereken, és mennyire tolerálhatóak az esetleges mellékhatások? Az interleukin-11 szerepet játszik az emberi test korai fejlődési szakaszában, így hiánya ritka rendellenességeket okozhat, ami például a koponya csontjainak összeolvadásában, ízületi problémákban és fogak fejlődésében mutatkozhat meg. A kutatók úgy vélik, hogy az élet későbbi szakaszában az interleukin-11 az öregedést gyorsítja - ezeknek az ételeknek is felfedezték ezt a hatását, katt ide!

Érdekesség, hogy a 2-es típusú cukorbetegség kezelésére használt metformin és a szervátültetések elutasításának megelőzésére szolgáló rapamicin szintén öregedésgátló tulajdonságokkal bírnak. Prof. Cook szerint egy gyógyszer sokkal könnyebben elfogadható lenne az emberek számára, mint a kalóriakorlátozás.

- Ki akarna negyvenéves korától állandóan éhezni, ha csak öt évvel élhet tovább? Én nem - mondta.

A kutatás jelentős lépést jelent az öregedés jobb megértése felé, és egerek esetében már bizonyítottan hosszabb és egészségesebb élettartamot eredményezhet. Prof. Anissa Widjaja, a Duke-NUS Medical School munkatársa szerint: „bár a munkánk egereken történt, reméljük, hogy ezek az eredmények az emberi egészség szempontjából is relevánsak lesznek, mivel hasonló hatásokat láttunk emberi sejtek és szövetek vizsgálata során is”.

Öregedésgátló gyógyszer 1
Fotó: Hans Neleman / Getty Images Hungary

Az öregedéskutatás további kihívásokkal néz szembe, beleértve a bizonyítékok hiányát embereken és az ilyen gyógyszerek előállításának költségeit. Ahogy Ilaria Bellantuono, a Sheffieldi Egyetem professzora mondta: „összességében az adatok megbízhatónak tűnnek, ez egy újabb potenciális terápia, amely az öregedés mechanizmusát célozza”. Azonban hozzátette, hogy „elképzelhetetlen, hogy minden ötvenéves embert egész életében ezzel kezeljenek”.

Örökké szerettek volna élni, ez okozta korai vesztüket: 6 ember, aki bizarr módon saját magát ölte meg

Hihetetlen, milyen módszerekkel próbálkoztak emberek annak érdekében, hogy örökké tudjanak élni.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük