Mikor lesz a következő óraátállítás? Most előre- vagy visszatoljuk a mutatót?

Hamarosan esedékes lesz a 2019. márciusi óraátállítás. Elmondjuk, hogy pontosan mikor.

Óraátállítás, 2019. március
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár már többször is felröppent a hír, hogy van esély az óraátállítás eltörlésére, egyelőre még kénytelenek vagyunk évente kétszer ide-oda tologatni a mutatót. A következő óraátállítás március 31-én esedékes, ekkor térünk át a nyári időszámításra. Március utolsó hétvégéjén, szombatról vasárnapra virradó éjszaka hajnali 2:00-ról 3:00-ra kell előretolni az órákat.

Mindkét óraátállításnak megvan a maga előnye és hátránya: míg ősszel egy órával tovább alhatunk, viszont emiatt korábban sötétedik, tavasszal veszítünk egy órát, de tovább élvezhetjük a nappali világosságot. Az átállás nem mindig könnyű, sokakat megvisel és összezavar, és a szervezetre gyakorolt negatív hatásairól is egyre gyakrabban beszélnek a szakértők. De akkor mi értelme van az egésznek?

Miért alkalmazunk kétféle időszámítást?

A kétféle időszámítás eredetileg arra volt hivatott, hogy a társadalom működése jobban igazodjon a Nap járásához, és a hosszabb nappalok eredményeként energiát spóroljon meg. Először Benjamin Franklin javasolta a nyári időszámítás bevezetését a világítás költségének csökkentésére 1784-ben, a modern kori óraátállítást pedig George Vernon Hudson új-zélandi rovarszakértő kezdeményezte 1895-ben, bár ő kétórás óraátállítást szorgalmazott, amit végül nem vezettek be.

A mesterséges világítás helyettesítésére elsőként a Német Császárság és az Osztrák–Magyar Monarchia alkalmazta a nyári időszámítást, amit 1916-ban vezettek be a két birodalomban a háborús célokra szánt megtakarítás érdekében. A módszert az első világháború alatt több más ország is átvette, 1918-ban pedig az Amerikai Egyesült Államok is, de a háború végével legtöbben visszaálltak a normál időszámításra. Ám a második világháború kitörésekor ismét visszatértek rá, spórolási okokból.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

2021-től eltörölhetik az óraátállítást

Később Magyarországon évtizedeken át hol eltörölték, hol újra bevezették a nyári időszámítás használatát. Tartósan 1980 óta alkalmazzuk, a hivatalos álláspont szerint villamosenergia-megtakarítás céljából. Az elmúlt években már többször is felmerült az Európai Unió országaiban, hogy eltöröljék az óraátállítást, mert az nem hajt akkora hasznot, mint amennyi kényelmetlenséget okoz.

Az Európai Parlament illetékes bizottsága március elején támogatásáról biztosította az évenkénti kétszeri óraátállítás gyakorlatának 2021-es megszüntetését. A közlekedési és idegenforgalmi szakbizottság határozata nyomán az indítvány hamarosan az EP plenáris ülése elé kerülhet, a végső döntést pedig majd az EU társjogalkotó szervei fogják meghozni.

Képek: Getty Images

Cuki madarak a kertedben

A nyári időszámítás kezdete a természet éledését is jelenti. A madarak csicsergését hallgatni a reggeli kávé kortyolgatása közben felébresztheti a bennünk rejlő kíváncsiságot: kihez tartozik ez az angyali vagy éppen fülsüketítő hang?

9 cuki tollgombóc, ami a te kertedet is meglátogatja idén: a leggyakoribb madarak itthon

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük