Tízezreket bukhatsz! Mire figyelj, ha az utolsó pillanatban vásárolsz karácsonyra?

Már csak egy heted van, de ugyanolyan veszélynek vagy kitéve.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az online vásárlás népszerűsége növekszik Magyarországon, a karácsonyi vásárlások idején pedig ennek a veszélyeire figyelmeztet a Budapesti Békéltető Testület és a BDO Magyarország könyvvizsgáló és tanácsadó cég közleményében.

A cég szerint az ünnepek előtti időszakban megnő az adathalászattal és internetes bűnözéssel foglalkozó csoportok aktivitása.

Figyelj a linkre!

Az Európai Központi Bank jelentése szerint Magyarországon a kártya jelenléte nélküli tranzakciók során elkövetett csalások értéke 2012-re egy év alatt 30%-kal nőtt, és az összes kártyacsalás felét így követték el.

A bankjegy-automaták révén elkövetett csalások aránya 27, míg a kártyás fizetést lehetővé tévő POS berendezések révén okozott károk aránya 23%-ra csökkent. A biztonságos online vásárlás szabályai közül a BDO közleménye kiemeli a megbízható link fontosságát.

Kiemelten figyelni kell arra, hogy milyen weboldalra irányít át a link, és amennyiben gyanúsan néz ki a weboldal címe - például a bolt neve nem egyértelmű benne - a legjobb ha te nyitsz egy böngésző oldalt, és kézzel írod be az online shop weboldalának címét.

Így védekezhetsz a zsebtolvajok ellen: 7 hatásos módszer

Nézegess képeket!

Elolvasom

Óvatosan a nyilvános helyekkel

Ne vásárolj, vagy ne kezdeményezz online fizetési folyamatot publikus wifi-hálózaton. Kávézók, illetve egyéb publikus helyek nyitott wifi-hálózatai kedvenc vadászterületei az internetes bűnözőknek, ezért online boltba regisztrálni is csak védett hálózaton szabad - figyelmeztet a cég.

Törekedni kell a megbízható üzlet és fizetési opció kiválasztására, és a megbízható adatvédelemre. Ez utóbbinál mindig ellenőrizd, hogy az online bolt címe https-sel kezdődik-e!

Hasonlítsd össze az ajánlatokat!

A Budapesti Békéltető Testület ajánlása szerint fontos, hogy a fogyasztók ne hagyják magukat befolyásolni azzal, hogy az ajánlat csak egy bizonyos, rövid ideig érvényes.

Minden esetben össze kell hasonlítani az azonos vagy hasonló kategóriájú termékek vételárát és az egyéb szerződéses feltételeket is más forgalmazók ajánlataival, és csak ezt követően, valamennyi lényeges információ birtokában szabad szerződést kötni.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A jogok ismerete is fontos

Azzal a vállalkozással ne köss szerződést, amely nem tette közzé internetes honlapján legalább az alapadatokat. A fizetés és a kiszállítás pontos feltételeiről tájékozódni kell a szerződéskötés előtt.

A fogyasztó 14 naptári napon belül indokolás nélkül elállhat a szerződéstől, amit a termék átvételétől kell számítani. A vitás kérdések ingyenes és gyors rendezéséhez a békéltető testület nyújt segítséget.

Ezt is szeretjük