Önfertőtlenítő maszkot fejlesztettek ki a kutatók: elég kimenni vele a napra

Napfényben önmagát fertőtlenítő arcmaszkot fejlesztettek amerikai kutatók.

Önfertőtlenítő maszk
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Kaliforniai Egyetem kutatói kifejlesztettek egy különleges pamut arcmaszkot, amely napfénynek kitéve egy óra alatt képes 99,999 százalékban megölni a rárakódott baktériumokat és vírusokat.

Peixin Tang, Gang Sun, Nitin Nitin és kollégái olyan új pamutanyagot akartak létrehozni, amely, ha napfénynek teszik ki, reaktív oxigénfajokat bocsát ki, megölve az anyag felszínéhez tapadó mikrobákat, miközben mosható, újrafelhasználható és biztonságos használója számára. A reaktív oxigénfajok, röviden ROS, molekuláris oxigénből származó, kémiailag reaktív molekulák.

A napfény és a beltéri fény is hatásos

A maszkot hordó személy fertőtlenítheti azt ebédszünetében, ha napfényben tartózkodik, sőt beltéri fények által is hosszabb időt töltve az irodában vagy más épületben, habár ez a napfénynél kevésbé intenzív módja a fertőtlenítésnek - olvasható az Amerikai Kémiai Társaság közleményében.

Az ACS Applied Materials & Interfaces című tudományos folyóiratban bemutatott tanulmány szerint a kutatók hagyományos pamutanyaghoz 2-dietilaminoetil klorid - DEAE-CI - pozitív töltésű láncait kötötték. Ezt a módosított pamutanyagot megfestették egy negatív töltésű fényérzékenyítő oldatában - egy olyan vegyületben, amely fény hatására kibocsátja a reaktív oxigénfajokat -, amelyet erős elektrosztatikus kölcsönhatásban kötöttek a DEAE-láncokhoz.

A kutatók kimutatták, hogy a napfény 60 percen belül megölte az általuk létrehozott anyagra telepített baktériumok 99,999 százalékát, és 30 percen belül semlegesítette a T7 bakteriofágot, egy vírust, amely egyes koronavírusoknál is ellenállóbb a reaktív oxigénfajoknak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A további tesztelések kimutatták, hogy az anyagot legalább tíz alkalommal kézzel ki lehetett mosni, és nem veszítette el antimikrobiális jellegét, ha folyamatosan napfénynek tették ki legalább hét napon át. A kutatók szerint az anyag ígéretes alapanyag lehet többször használatos antibakteriális, antivirális arcmaszkok és védőruhák készítéséhez.

Fotók: Getty Images

Nem volt nála maszk, de így nem engedték volna be a boltba: bizarr megoldást talált

Bárkivel megeshet, hogy otthon felejti bevásárlás előtt az arcmaszkját, ám a legtöbben ilyenkor vagy hazamennek, vagy egy új, eldobhatót vesznek, hogy bemehessenek az üzletekbe. Sok ember azonban sokkal kreatívabb módját választotta a probléma megoldásának, és amit éppen találtak, azt használták maszknak.

Nem volt nála maszk, de így nem engedték volna be a boltba: bizarr megoldást talált

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük