40 évig titkolta Szovjetunió a szörnyű nukleáris kísérleteket: másfél millió ember lett beteg Szemipalatyinszk közelében

A környék lakói egyáltalán nem tudták, milyen veszélyes sugárszennyeződésnek voltak kitéve az évek alatt, aminek súlyos következménye lett.

Nukleáris kísérletek Kazahsztánban, Szemipalatyinszkban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kazahsztán északi sztyeppéjének aprócska ipari városában, Szemejben a mai napig állnak Lenin ütött-kopott, most már graffitikkel összefirkált szobrai. A letűnt idők rezsimjére emlékeznek vissza a szovjet érából ottmaradt autók, buszok és a tipikus, magas lakóházak is.

De fennmaradtak olyan nyomai is a korszaknak, amiket már nehezebb észrevenni. A hidegháború öröksége a Szemipalatyinszki kísérleti telep vonzáskörzetében élők DNS-ébe is beleivódott végérvényesen.

Szemipalatyinszk kísérleti telepe

Szemej városát egykor Szemipalatyinszknak hívták, amitől nagyjából 150 kilométerre választotta ki Lavrentyij Berija, az atombombaprojekt vezetője a nukleáris kísérletek helyszínéül szolgáló, 17-18 ezer négyzetkilométernyi területet. A 2. sz. oktatási gyakorlótérnek hívott részen álló épületeket a gulágokban dolgoztatott foglyokkal készítették el, ez később a Polygon, magyarul Poligon, Sokszög nevet kapta.

1988-as légi felvétel a Szemipalatyinszki kísérleti telepről.
1988-as légi felvétel a Szemipalatyinszki kísérleti telepről.

1949 és 1963 között 110 föld feletti atomrobbantást hajtottak vége, az egészen 1989-ig tartó, föld alatti kísértekkel együtt 498 tesztet végeztek. Azt már soha nem tudjuk meg, hogy elfelejtettek-e kalkulálni, vagy csak figyelmen kívül hagyták a sztyeppén fújó erős nyugati szelet, ami a sugárszennyezett részecskéket egyenesen a környék településeire, városaira vitte. Becslések szerint 1,5 millió gyanútlan embert szolgáltattak ki a halálos betegségeket előidéző, láthatatlan, radioaktív sugárzásnak.

2008-as légi felvétel az egyik robbantási kísérlet okozta kráterről.
2008-as légi felvétel az egyik robbantási kísérlet okozta kráterről.

Már több mint harminc év telt el azóta, hogy lezárták és elhagyták a telephelyet. De kutatók szerint láthatóan ennyi időnek kellett ahhoz eltelnie, hogy megmutatkozzon, milyen egészségügyi károsodásokat szenvedtek el a közelben lakók az atomkísérletek miatt. Nem beszélve arról, hogy időközben kiderült, hogy a térségben található Delegen-hegységben, amire előtte a köznyelvben Plutónium-hegyként hivatkoztak, 200 kilogrammnyi plutóniumot hagytak mindennemű védelem nélkül, amit 1996 és 2012 között a kazah kormány az amerikai és az orosz állammal együttműködve egy titkos akció keretein belül összegyűjtött. Mindent egybevetve nem csoda, hogy katasztrófa következett be.

A sugárszennyezés hatása

Erősen megnövekedett a "fertőzött" zónán belül a rosszindulatú, rákos megbetegedések és a kardiovaszkuláris betegségek száma, a kialakulásukra való hajlamot pedig nemzedékről nemzedékre örökíthetik tovább. A kísérletek egészségkárosító hatásának bizonyítása épp azon helyi lakosok számára kiemelkedően fontos, akik a kazah kormánytól igényelnének egészségügyi ellátást.

GettyImages-1153399607

- A Poligon-kísérletek igazi tragédiák - nyilatkozta Talgat Muldagaliev, Szemej kutatóintézetének igazgatóhelyettese a Nature oldalnak. - Az időt visszafordítani már nem tudjuk. Most a következményeket kell megvizsgálnunk.

A legelső kísérleti termonukleáris eszköz 400 kilotonnányi TNT erejével robbant fel 1953-ban, ami a Hirosimára ledobott atombombának a 25-szöröse. Valentina Nikonchik, egy helyi lakos kisgyerekként élte át Szemej városában az eseményt. Fülsüketítő hangot hallott, aminek hatására elvesztette egyensúlyát, és elájult. Évekkel később szívproblémákat és pajzsmirigyproblémákat diagnosztizáltak nála.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az expozíciótól és az anyag szövetkárosodást okozó mértékétől függően a sugárszennyezett részecskékkel érintkező emberek heteken vagy akár néhány órán belül meghalhattak. Bizonyított tény, hogy 1956-ban végzett robbantás következtében a területtől 400 kilométerre fekvő Ust-Kamenogorsk városában 600 lakost sugárbetegséggel szállítottak kórházba. De a radioaktív részecskék a születendő magzatokra is hatással voltak, a Poligon területének vonzáskörzetében élő nők többsége testi vagy szellemi fogyatékossággal született babáknak adott életet, akiknek nagy része árvaházakba került. A mai napig is az 1953 és 1956 közötti teszteket tekintik a legkárosabb hatásúaknak.

Végül 1963-ban a Szovjetunió képviselői aláírták a moratóriumot a föld feletti nukleáris kísérletek beszüntetéséről, és ekkor kezdték el a föld alatt folytatni a teszteket. Olyannyira próbálták leplezni, hogy a megbetegedéseknek, hirtelen haláloknak bármilyen köze lenne a kísérletekhez, hogy 1956-ban a katonaság szigorúan titkos orvosi rendelőt hozott létre a rászorulók számára, mondván, hogy haszonállatok valamilyen betegséget terjesztenek a lakosok körében, így a létesítmény a 4. számú brucellózisellenes kórház nevet kapta. A rászorulókat megvizsgálták, de soha nem közölték velük, mi a tényleges bajuk.

GettyImages-542402194

1991-ben, amikor Kazahsztán függetlenedett a Szovjetuniótól, Moszkvából külön bizottságot küldtek a szemeji ambulanciára. Néhány feljegyzés megsemmisült, más aktákat pedig Moszkvába küldtek, és ezekről a dokumentumokról a jelenlegi kutatók sem tudják, mi állhat bennük. A Sugárgyógyászati és Ökológiai Tudományos Kutatóintézet örökölte a fennmaradt egészségügyi adatállományt, és a folyamatosan zajló további vizsgálatokkal, utánkövetéssel szeretnék felderíteni a tényleges kárt. Nyilvántartásuk szerint 351 ezer ember betegedett meg három generáció tagjaiból, akiknek több mint egyharmada életét vesztette, de feltehetően ez csak egy töredéke az érintettek számának.

A világ legszebb, ám legveszélyesebb tavai

Bizonyos tavak esetében akár egyetlen megmártózás is súlyos betegséget, balesetet vagy akár halált okozhat.

A világ legszebb, ám legveszélyesebb tavai: van, amelyik milliók életét teszi kockára

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Cikken belüli képek forrása: Getty Images Hungary, CTBTO Preparatory Commission / Wikipedia CC BY 2.0, borítókép forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük