Magyar mustár nő a holdtalajban: ilyenre eddig világszinten nem volt példa

Először sikerült életképes növényeket nevelni a Hold talaját utánzó közegben.

Növénytermesztés a Holdon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világűr felfedezése és a Földön kívüli növénytermesztés régi álma az emberiségnek, ám magyar kutatók most valódi áttörést értek el ezen a területen. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) kutatóinak sikerült életképes mustárnövényeket termeszteniük egy speciálisan előállított, a Hold talajához hasonló szerkezetű közegben. Ezzel a magyar tudomány történelmet írt, hiszen a növények nem csupán kihajtottak és növekedtek, hanem három életképes magot is termeltek a különleges körülmények között – ami a világon eddig példa nélküli.

Növénytermesztés a Holdon

A NASA irányelvei alapján összeállított talajban olyan növényeket próbáltak nevelni a MATE Műszaki Intézetének szakértői, amelyek különösen alkalmasak lehetnek az extrém űrbéli környezethez. A növények kiválasztásakor fontos szempont volt, hogy minimális vízigényük mellett magas oxigéntermelésre is képesek legyenek, továbbá, hogy bizonyos szerves vegyületeket képesek legyenek megkötni. A kísérlet során a mustárnövény kiemelkedő teljesítményt nyújtott: kevés víz hozzáadásával sikeresen kihajtott és kifejlődött a mesterséges „holdtalajban”, amely más növények esetében nem minden esetben bizonyult elégségesnek.

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen egyedülálló módon sikerült holdtalajban életképes mustárnövényeket nevelni,...

Posted by Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem on Thursday, October 31, 2024

Barkó György tudományos főmunkatárs és kutatócsoportja speciális körülményeket hozott létre a Szent István Campuson található vitrinben, hogy szimulálja a Hold felszínén várható barlangi környezetet. Ezzel a módszerrel a kutatók nemcsak a növények életben tartását, hanem hosszú távú fejlődésüket és magtermésüket is vizsgálhatták.

A különleges vitrin segített stabilizálni a hőmérsékletet és a páratartalmat, míg a megvilágítás a holdi nappalok és éjszakák változásait idézte elő. A kísérlet során bebizonyosodott, hogy zárt tér nélkül a növények nem lennének képesek megélni az erős sugárzás miatt – így a Holdon is fontos lenne, hogy a növények barlangokban vagy speciális alagutakban növekedjenek. Ennél a népszerű telefonnál mérték a legnagyobb sugárzást – katt ide!

A MATE sikere rámutatott, hogy megfelelő előkészítéssel a mustármagok képesek önállóan növekedni és életképes magokat hozni egy távoli, idegen közegben. Ezeket az új magokat most az ELTE HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontja vizsgálja annak érdekében, hogy kiderítsék, a Holdhoz hasonló talajban nevelt növények tartalmaznak-e esetleg olyan káros nehézfémeket, amelyek fogyasztásra alkalmatlanná tehetik őket.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A Világgazdaság szerint a kísérlet következő szakasza egy különleges űrbéli próbát is tartalmaz: a tervek szerint a MATE kutatói jövő februárban Falcon 9 rakétával mustármagokat küldenek az űrbe, hogy megvizsgálják, a magok hogyan reagálnak az űrutazás során fellépő gyorsulásra és sugárzásra.

Ezzel a szakemberek meg tudják állapítani, hogy az ilyen típusú magok képesek lehetnek-e túlélni egy hosszabb, akár holdi utazást, amely a távlati célok közé tartozik a növények fenntartható űrbéli termesztése szempontjából.

A magyar kutatók eredménye nemcsak tudományos, de mezőgazdasági és űrkutatási szempontból is áttörést jelent. A sikeres kísérlet egy lépéssel közelebb hozza az emberiséget ahhoz, hogy képesek legyünk a Földön kívül is életet fenntartani, ami a jövőbeli holdbéli és akár marsi kolóniák alapját képezheti.

Alvásmegvonás és teljes elzártság - Így telik a magyar űrhajósok pszichológiai kiképzése

Az űrhajósok komoly fizikai és lelki megpróbáltatásokon esnek át a kilövés előtt.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük