Tényleg beszélgetnek egymással a növények: a kutatók azt is tudják, miről

Kísérlet bizonyította be, hogy a növények képesek kommunikálni a közelükben élő fajtársaikkal.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Időről időre felbukkannak olyan hírek, melyek szerint szebbek, egészségesebbek, és gyorsabban növekednek azok a növények, amelyeket gazdájuk nemcsak meglocsol időnként, hanem kedves szavakkal becézget is.

Hogy ez így van-e, mindenki kipróbálhatja otthon. De egy biztos, ha az emberi beszédre nem is fogékony minden cserepes szobadísz, egymással bizony, képesek kommunikálni a növények.

A svéd Uppsala Egyetem kutatói kukoricapalántákat vizsgáltak, és meglepő következtetésre jutottak. Mint kiderült, bizonyos kémiai jeleknek köszönhetően az egymás közelében növekvő egyedek tudnak egymásról. Sőt, nemcsak tudnak, hanem reagálnak is a másik növekedésére, és igyekeznek nem keresztezni egymás útját a föld felszíne alatt. 

Versenyről szó sincs

A kutatók kiderítették azt is, hogy a szomszédos növények nem versengenek egymással feleslegesen. Céljuk csupán annyi, hogy biztosítsák a saját maguk számára szükséges méretű területet. 

A növények interakciója nemcsak a földben, hanem a felszín felett is megfigyelhető. Annak érdekében, hogy megértsük, hogyan hatnak egymásra a szomszédos növények, a kutatók egy puha ecsettel simogatták a csemetéket. Erre a kukoricapalánták úgy reagáltak, mint amikor sok növény van egy helyen, és összeérnek a leveleik.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ez a folyamat felgyorsította a levelek növekedését, hiszen sűrűbb környezetben minden növény próbálja megelőzni, hogy erősebb szomszédai elárnyékolják előle a táplálékot adó napfényt. A kutatók azt a következtetést vonták le a kísérlet végén, hogy a növények minden erejükkel azon munkálkodnak, hogy minél előbb és minél nagyobb leveleket növesszenek. Így gyűjthetik be a lehető legtöbb napfényt zsúfolt környezetben is.

Ezt is szeretjük