Tényleg beszélgetnek egymással a növények: a kutatók azt is tudják, miről
Kísérlet bizonyította be, hogy a növények képesek kommunikálni a közelükben élő fajtársaikkal.
Időről időre felbukkannak olyan hírek, melyek szerint szebbek, egészségesebbek, és gyorsabban növekednek azok a növények, amelyeket gazdájuk nemcsak meglocsol időnként, hanem kedves szavakkal becézget is.
Hogy ez így van-e, mindenki kipróbálhatja otthon. De egy biztos, ha az emberi beszédre nem is fogékony minden cserepes szobadísz, egymással bizony, képesek kommunikálni a növények.
A svéd Uppsala Egyetem kutatói kukoricapalántákat vizsgáltak, és meglepő következtetésre jutottak. Mint kiderült, bizonyos kémiai jeleknek köszönhetően az egymás közelében növekvő egyedek tudnak egymásról. Sőt, nemcsak tudnak, hanem reagálnak is a másik növekedésére, és igyekeznek nem keresztezni egymás útját a föld felszíne alatt.
Versenyről szó sincs
A kutatók kiderítették azt is, hogy a szomszédos növények nem versengenek egymással feleslegesen. Céljuk csupán annyi, hogy biztosítsák a saját maguk számára szükséges méretű területet.
A növények interakciója nemcsak a földben, hanem a felszín felett is megfigyelhető. Annak érdekében, hogy megértsük, hogyan hatnak egymásra a szomszédos növények, a kutatók egy puha ecsettel simogatták a csemetéket. Erre a kukoricapalánták úgy reagáltak, mint amikor sok növény van egy helyen, és összeérnek a leveleik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ez a folyamat felgyorsította a levelek növekedését, hiszen sűrűbb környezetben minden növény próbálja megelőzni, hogy erősebb szomszédai elárnyékolják előle a táplálékot adó napfényt. A kutatók azt a következtetést vonták le a kísérlet végén, hogy a növények minden erejükkel azon munkálkodnak, hogy minél előbb és minél nagyobb leveleket növesszenek. Így gyűjthetik be a lehető legtöbb napfényt zsúfolt környezetben is.