- Nekünk kell összeszedni a HÉV alá esett ember darabjait

Egy nyugdíjas tűzoltó mesél

Dolgozni küldenék a nyugdíjas tűzoltókat. Átlagéletkoruk 60 év.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országgyűlés hétfőn módosította az alkotmányt, így megnyílt az út a rendvédelmisek korkedvezményes nyugdíjának megvonására. A kormány a változtatással elsősorban az 57 évesnél fiatalabb rendvédelmiseket akarja visszavezetni a munkaerőpiacra. A változtatás főként a tűzoltókat, a katonákat, a rendőröket, a büntetés-végrehajtásban dolgozókat érinti, a nőkre, a bányászokra, vagy a művészekre nem vonatkozik majd az új szabály.

A módosítás mintegy 40 ezer embert érint, ők az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság adatai szerint átlagosan havi 135 ezer forintot kapnak nyugdíjként.

- Ez a munka szellemileg és fizikailag is kimeríti az embert. Tíz percben nem lehet elmondani, mennyi mindent élünk át. Mi végezzük a munka legszennyesebb részét. Nekünk kell összeszedni a HÉV alá esett ember darabjait, nekünk kell kiszedni az autóból a könyörgő embert, aki a kínok kínját éli át. Nekünk kell kihalászni a nénit az udvari WC-ből, ahová véletlenül beesett. És ezek után elvennék, ami jár. Méltatlan az egész - panaszkodott lapunknak egy nyugdíjas tűzoltó, amikor arról kérdeztük, mit szól a kormány új döntéséhez.

Megsérült egy gyakorlaton

A 61 éves férfi tűzoltó-sofőr volt, 15 társából már csak egy van életben. Mint mondja, ez nem meglepő, a tűzoltóknál az átlagéletkor 60 év - nem véletlenül.

- Ha hideg van, ha meleg, nekünk menni kell. Nemegyszer előfordult, hogy a mínusz 15 fokban fagyoskodtunk, az első kör után átvettük a vizes ruhát, aztán újra mentünk, és megint, reggel héttől este hétig - meséli.

A 61 éves rendvédelmist végül 20 év szolgálat után rokkantnyugdíjazták. A férfi megsérült egy gyakorlaton, ahol egy úgynevezett mentőpárnába kellett volna beugrania, de ő elvétette.
- Először azt hittük, nem súlyos, aztán kiderült, hogy a gerincemmel adódtak problémák - magyarázza az idős tűzoltó, aki egyébként fiatalabb kollégáihoz hasonlóan egyáltalán nincs biztonságban, sőt: ha a szakemberek úgy döntenek, akkor akár tőle is megvonhatják a juttatást.

A rokkantnyugdíjasok esetében ugyanis a kormány által megszabott korhatár nem 57, hanem 62 év, és ha úgy találják, hogy az idős férfi munkaképes, akkor azzal gyakorlatilag el is veszítette a nyugdíját.

Különbséget kellene tenni

A férfi elmondta, tény, hogy van egy-két ember, aki visszaélt a rendszerrel, de nem ez a jellemző, sokkal inkább az, hogy amiatt mentek nyugdíjba, mert megszűnt az állásuk, és nem tudtak nekik mást felajánlani.

- A gond az, hogy a könnyítések mindenkire vonatkoztak. Ugyanúgy korábban mehetett nyugdíjba az, aki a terepen dolgozott, mint az, aki irodai munkát végzett tűzoltóként. Így pedig értelemszerűen előfordultak kirívó esetek, melynél a kívülállók azt láthatták, hogy "életerős emberek" mennek nyugdíjba korán. De a kettőt szét kellene választani - vélekedett a férfi.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

A jelenlegi állás szerint Pintér Sándor azt a javaslatot tette a rendvédelmiseknek, hogy "önként" dönthetnek arról, visszatérnek-e dolgozni, viszont ha nem a munkát választják, akkor 16%-os adót kell majd fizetniük nyugdíjuk után. Ha pedig fény derül arra, hogy feketén vállalnak munkát, akkor járandóságukat teljes egészében elveszítik.

Ezt is szeretjük