Ezzel az álnévvel akart új életet kezdeni Napóleon - Száműzetésben halt meg a rettegett francia császár

A koronát a pápa jelenlétében ő maga helyezte saját fejére.

Napóleon élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bonaparte Napóleon francia császár a történelem egyik legnagyobb lángelméje volt. Bukása után azonban miniszterei kerülték, tábornokai pedig elhagyták. A rettegett hadvezér könyveket olvasott az Újvilágról, és Amerikába szeretett volna szökni. A halál végül egy mindentől távol eső szigeten, száműzetésben érte utol. 

Ezzel az álnévvel akart új életet kezdeni Napóleon

Bonaparte Napóleon 1769. augusztus 15-én született a korzikai Ajaccióban, egy toszkánai kisnemesi család leszármazottjaként. Korzikai anyanyelvén kívül olaszul is beszélt, és még tízéves sem volt, amikor apja magával vitte Franciaországba, ott kezdett el franciául tanulni. Bár később folyékonyan beszélte a nyelvet, élete végéig jellegzetes korzikai akcentussal kommunikált.

GettyImages-2639228
Fotó: Hulton Archive / Getty Images Hungary

1779-ben ösztöndíjasként beiratkozott a Brienne-le-Château királyi katonai nevelőintézetbe. Öt évet töltött itt, ezalatt osztálytársai alacsony termete és beszéde miatt zaklatták, sokszor meg is verték. Felnőttkorára kimagasló eredményeket ért el matematikából, történelemből és földrajzból. Tüzértisztként végzett, és ő volt az első korzikai, aki elvégezte a francia École Militaire katonai iskolát.

Villámgyorsan a siker felé

Pályafutásának kezdetén, Toulon 1793-as ostromakor olyan kiválóan irányította a tüzérséget, hogy a jakobinus vezetés hadnagyból tábornokká léptette elő. Ebben az időben kötött barátságot a francia ellenállóval, Robespierre-rel és testvérével. A jó viszony miatt azonban a haláluk után Napóleon is börtönbe került. Ám a fiatal katona nem sokáig maradt az antibes-i várban, mert olyan hevesen védekezett, hogy rövid idő után szabadlábra helyezték. 

GettyImages-1326286817
Fotó: Heritage Images / Getty Images Hungary

A történtek miatt hosszú időre megbízhatatlannak minősült, akkor kapott ismét bizalmat, amikor 1795-ben a tömegbe ágyúzva verte le a monarchista felkelést. Felesége a nála hat évvel idősebb Joséphine de Beuaharnais lett, a mézeshetek után pedig ráncba szedte az itáliai sereget. A csatatéren bátorságáról, a politikában diplomáciai érzékéről vált híressé. 

1799-ben vette át a hatalmat az országot káoszba taszító Direktóriumtól. Az egyenlőség megszállottjából ekkora egyeduralkodó, majd zsarnok vált. 1802-ben örökös konzullá, 1804-ben császárrá választatta magát, a koronát a pápa jelenlétében ő maga helyezte saját fejére. Egy csapásra lett nemessé mindenki a környezetében: rokonai hercegek és hercegnők lettek, hű embereiből pedig gazdag urakat kreált.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Vazallus vagy szövetséges

Napóleon császárként rendezte az állam és az egyház kapcsolatát, jogi reformokat léptetett életbe, az általa készített törvénykönyv módosításokkal, de máig érvényben van Franciaországban. Egy ellene kovácsolódott koalíció sem tudta letaszítani a trónról és sorra verte le az ellene alakuló európai katonai koalíciók hadseregeit.

Elfoglalta Rómát, Bécset, Berlint, Madridot, Lisszabont és Moszkvát. Egyedül a tengeren nem sikerült győzelmet aratnia, emiatt az Egyesült Királyság elfoglalásának terve nem valósulhatott meg. 1809-ben elvált Joséphine-től és I. Ferenc osztrák császár lányát vette feleségül, Mária Lujzát, 1811-ben pedig megszületett fia, II. Napóleon

A végzetes hiba

I. Napóleon 1812-ben követte el élete legnagyobb baklövését, amikor megtámadta Oroszországot. A borogyinói csata után félmillió katonájából mindössze 15 ezer tért haza. 1813-ban, a népek csatájában is vereséget szenvedett, 1814 áprilisára pedig le kellett mondania. Száműzték Elba szigetére, ahonnan hazaszökött, majd azon gondolkodott, hogy Amerikába emigrál. Még egy álnevet is kitalált magának: a Muiron Ezredes nevet szerette volna használni az Újvilágban. 

Kitelepülésére azonban sohasem került sor. 1821-ben másodszorra is száműzték, ám ezúttal egy olyan szigetet választottak (Szent Ilona), ami biztonságos távolságra helyezkedik el a szárazföldtől. Halálának pontos oka máig ismeretlen. Egyesek szerint megmérgezték, de akadnak olyanok is, akik úgy vélik, a rettegett hadvezér gyomorrákban halt meg. 

Hírneve a síron túl is él

Napóleon már életében világszerte kulturális ikonná vált. Több ütközetben vett részt, mint Nagy SándorHannibál és Julius Caesar együttvéve. Halála óta pedig számos várost, utcát és hajót neveztek el róla, sőt rajzfilmfigura is készült a karakteréből. 

Több százezer könyvben és cikkben említették meg a nevét, és filmek százai emlékeztek meg egyedülálló személyiségéről, politikai és diplomáciai érzékéről. A legújabb róla szóló alkotás 2023. november 22-től lesz látható a mozikban. A Napóleon című, 157 perces brit-amerikai történelmi filmdráma a francia császár hatalomra jutását mutatja be, Ridley Scott rendezésében.

Olvass tovább! Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas 

Az 1995-ben bemutatott  Pocahontas  című Disney-mese a társaság egyik legsikeresebb alkotása. A rajzfilm Magyarországon is villámgyorsasággal vált a gyermekek kedvencévé, az viszont már kevésbé ismert, hogy a történetet egy valós személy, Mataoka ihlette. 

Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas - Mataoka szinte semmiben sem hasonlít a mesebeli karakterre

Indián lányból vált keresztény asszonnyá.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary) 

Ezt is szeretjük