Fontos változások: 1 havi fizetéssel rövidíti meg a kormány a kismamákat

Azonnal ki lehet őket rúgni, nem kell várni 30 napot. A legfontosabb változások 2012-ben.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A munka világába visszatérni kívánó kisgyermekeseknek számos változással kell számolniuk 2012-ben. A témában Munka gyes után - változások 2012 címmel konferenciát tartott a Tudatos Életért Egyesület, és a Növekvő Hold Alapítvány. A leglényegesebb változásokat Csiszér Évával, az egyesület alapító tagjával gyűjtöttük össze.

Szabadságolás, Start Plusz kártya, négyórás munka

Aki mostanában akar visszatérni, annak szembesülnie kell azzal, hogy 011. augusztusában illetve 2012-ben két alkalommal változnak a kismamákra vonatkozó törvényi előírások.

Ennek egyik területe a kismamákra vonatkozó szabadságok megváltozott szabályai. Korábban, ha a kismama vissztért dolgozni a fizetés nélküli szabasdság másfél évére vehette ki a szabadságát, tavaly augusztus óta viszont már csak egy évre járó szabadság jár neki, azaz a TGYÁS első félévére és a gyed első félévére jár a szabadság.

További változás, hogy január 1-jétől megszűnt a Start Plusz kártya, újakat már nem lehet igényelni, viszont a régebben kiváltottat a kiváltástól számított további két évig fel lehet használni. A Start Plusz kártya azoknak a munkáltatóknak biztosított járulékkedvezményt, akik kismamákat foglalkoztattak.

Szintén január elsejétől, ha a kismama újra dolgozni akar, de az ő helyén dolgozót - akit határozott idejű szerződéssel foglalkoztatnak - is meg szeretné tartani a cég, akkor a munkáltatónak lehetősége van - alacsonyabb költséggel - mindkét dolgozót foglalkoztatni 4 – 4 órás munkában. A munkáltató ugyanis ez esetben adókedvezményt kap, amit a szociális hozzájárulási adóból vonnak le.

Változások július 1-jétől

Fontos tudni, hogy míg a fenti változások már most élnek, a legtöbb módosítás az új Munka Törvénykönyvének hatályba lépését követően lép életbe, azaz 2012. július 1-jén.

Ettől kezdve, ha a kismama részmunkaidőben - 4 órában - akar visszatérni korábbi munkahelyére, és erre meg is kéri munkáltatóját, akkor a foglalkoztató köteles lesz ennek megfelelően eljárni. Eddig ez nem volt kötelező, csak egy lehetséges opcióként szerepelt, a munkáltatón múlott, hogy visszaveszi részmunkaidőben a kismamát, vagy sem.

Női képviselők a parlamentben

Nézegess képeket!

Elolvasom

A szabadság nem azonnal jár

Július elsejétől a szabadságolás változásai ismét változnak, a módosítás szerint innentől a munkáltatónak nem lesz kötelező rögtön a kismama visszatérése után kiadni a neki járó szabadságot, dönthet úgy, hogy máskor engedi el a kismamát, felvéte, ha ez a visszatérés utáni 183 nap valamelyikére esik és a kismama előzőleg több, mint 183 napot volt szülési szabadságon.

Csiszér Éva példaként elmondta: ha az anyuka áprilisban kezd újra dolgozni, akkor nem kell azonnal szabadságra mennie, elmehet szeptermberben, az óvodai beszoktatási időszakban is.

Képek! Így néz ki Dúró Dóra és Novák Előd gyermeke

Nézegess képeket!

Elolvasom

Szintén változás, hogy júliustól mindkét szülő élhet a gyermekek után járó pótszabadsággal. Korábban csak egyikük vehette ki, és nyilatkozni kellett, hogy ki él a lehetőséggel.

Mínusz egy havi fizetés

Az új Munka Törvénykönyve további újításként júliustól megengedi, hogy a kismamának azonnal felmondjanak visszatérése után, abban az esetben, ha gyermeke betöltötte a 3. életévét.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Eddig ez az anya 30 napos védelem alatt állt, vagyis, csak egy hónappal a munkába állás után küldhették el. Ez megszűnik, így egy hónapnyi bérrel biztosan kevesebbre számíthat az, akit elbocsátanak, hiszen korábban a 30 napos védelemi időszakra és az azt követő, szerződésben meghatározott felmondási időre is járt pénz, júliustól viszont már csak a felmondási időt kell kifizetni a munkáltatónak.

Ezt is szeretjük