Több mint 200 fagyott holttest hever ezen a hegyen: térkép készült arról, hogy hol dermedtek meg

A csúcshoz vezető út mentén több mint 200 fagyott holttest maradt hátra, most pedig térkép mutatja meg, hol vesztették életüket.

Mount Everest halottairól térkép

A Föld legmagasabb pontja, a Himalája csúcsa, azaz a Mount Everest vagy Csomolungma, mindig is az emberi kitartás végső próbatétele volt. Azonban a 8849 m magas hegy meghódítása nemcsak dicsőséget, hanem tragédiákat is hozhat – Suhajda Szilárd is itt vesztette életét. A fagyos hőmérséklet, az alacsony oxigénszint és a kíméletlen terep miatt eddig több mint 330 ember vesztette életét a hegyen 1921 óta. Most pedig egy térkép készült, amely pontosan bemutatja, hol hevernek az áldozatok.

Térkép készült a Mount Everest halottairól

A legveszélyesebb terület az úgynevezett „halálzóna”, amely körülbelül 8000 m magasságban kezdődik. Itt az oxigénszint a normális harmadára csökken, ami súlyos magassági betegséghez, hipoxiához és gyakran halálhoz vezet. Sokan téves döntéseket hoznak a kimerültség és a zavartság miatt, amely az oxigénhiány következménye. Ezt a részt angolul point of no return-nek hívják, azaz a pont, ahonnan már nincs visszaút. 

A Pointofnoreturn.org által közzétett térkép szerint az Everest legveszélyesebb pontjai közé tartozik a jégomlásokkal tarkított Khumbu-gleccser, a meredek Lhotse-fal, valamint a legendás Hillary-lépcső, amely a csúcshoz vezető végső kihívás. Az adatok azt mutatják, hogy a halálesetek száma az 1970-es években emelkedett meg drasztikusan, ahogy egyre többen próbálták meghódítani a hegyet.

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sir Edmund Hillary, aki Tendzing Norgajjal 1953-ban elsőként jutott fel a csúcsra, egyszer élesen bírálta a modern hegymászás könyörtelen szemléletmódját. A New Zealand Heraldnak adott interjújában elmondta, hogy sok mászó inkább a csúcs elérését tartja szem előtt, mintsem bajba jutott társaik segítését. Ez a rideg valóság azóta sem változott.

Ő volt az első nő, aki megmászta a Mount Everestet - Junko Tabeit nem érdekelték a társadalmi elvárások

Junko Tabei 1975-ben ért fel a Mount Everest csúcsára, és a lavina, valamint a sérülései ellenére sem adta fel az expedíciót.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük