
Te is 30 fokon mosod a műszálas ruhát? Nem is sejted, milyen rosszat teszel vele
Egy kutatás szerint veszélyes dolog történik ruhamosáskor.

A mosógépek használatakor több mint 700 ezer mikroszálrészecske kerülhet a kifolyó szennyvízbe, és egy részük feltehetőleg a szennyvíztisztító telepeken is átjut, majd végül a természetben köt ki - derült ki egy új vizsgálatból.
Az angliai Plymouthi Egyetem kutatói a műszálas anyagok 30-40°C-on történő mosásakor keletkező szennyvízben lévő mikroműanyagok - jellemzően a 0,001 és 5 milliméter közé eső műanyagdarabkák - mennyiségét és méretét tanulmányozták - írta a phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportál.
A kutatók poliészter, akril és pamut-poliészter anyagokat mostak ki különböző mosószer- és öblítővariációkkal. A szennyvízből kivonták a mikroszálakat, majd elektronmikroszkóppal vizsgálták meg azokat annak kiderítése érdekében, hogy átlagosan mekkora méretű és mennyiségű mikroszál távozik a különböző mosásokkor.
Nyugtalanító az eredmény
A Marine Pollution Bulletin című szaklapban közölt eredmények szerint hat kilogrammnyi pamut-poliészter összetételű anyag kimosásakor csaknem 138 ezer, poliészter anyagok esetén 496 ezer, akrilból készült anyagoknál 729 ezer mikro-műanyagrészecske kerülhet a szennyvízbe.
A pamut-poliészter anyagokból csupán a bio mosószerek és -öblítők használatakor távozott nagyobb mennyiségű mikroszál. A tanulmány szerzői szerint a környezetbe kerülő mikro-műanyagrészecskék mennyisége várhatóan nőni fog a következő néhány évtizedben.

Szenvedélyeink fogságában - Az addikció és a kontrollvesztés pszichológiája
A Femina Klub júniusi vendége Dr. Zacher Gábor toxikológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a kultúránkban hangsúlyosan jelen lévő függőségek kérdéseiről beszélget.
Zacher Gábor szerint, ha saját magunk elé tükröt tartunk, akkor 4-5 függőséget mindenki fel tudna sorolni. Igaz ez?
Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2023. június 5. 18 óra
Helyszín: József Attila Színház
Promóció
A szakemberek 2004-ben mutatták ki, hogy a mikroműanyagok az 1960-as évek óta halmozódnak fel az óceánokban, és ma már világszerte előfordulnak, a tengerek mélyén és a Déli-sarkvidéken egyaránt.
Számtalan tengeri élőlény, köztük a kereskedelmi célú halászat szempontjából fontos fajok is lenyelhetik ezeket a műanyagdarabokat, aminek akár drasztikus következményei is lehetnek.
OLVASD EL EZT IS!
- környezetvédelem
- újrahasznosítás