Miért kényszerítik öngyilkosságra az indiai nőket?
A hozomány érdekében brutális erőszakra és zaklatásra képesek a férfiak.
A barbár középkori szokások sokakat elrettentenek, hiszen olykor olyan kegyetlenséggel és embertelenséggel bántották az embereket - elsősorban a nőket és a szegényeket -, ami a mai szemléletmód szerint megbotránkoztatónak számít. Azonban sajnos napjainkban is vannak helyek a világban, ahol még mindig élnek elrettentő szokások, függetlenül attól, hogy mennyire civilizáltnak tartjuk a 21. századi embereket.
India táptalaja a számunkra felfoghatatlan kulturális viselkedésnek - itt a nőket sokszor lényegtelen tényezőnek tartják, emiatt pedig gyakran bánnak velük oly kegyetlen módon, ami sokszor halálhoz vezet. Ismerd meg a hozománygyilkosságok áldozatait!
Hozománygyilkosság
A hozományvadász férfiakról már nem egy hollywoodi alkotás született, azonban sokak számára ez nem csak egy kitalált történet, aminek a végén minden jóra fordul. Indiában gyakori, hogy fiatal nőket a férjeik vagy annak rokonai segítik a túlvilágra, akár tettlegesen, akár az öngyilkosságba hajszolva őket, köszönhetően a folyamatos kínzásoknak és zaklatásoknak.
Ami a legmegdöbbentőbb, hogy mindezt pusztán a nő hozományáért teszik, mert úgy gondolják, hogy a nő kelengyéje nem hozott akkora anyagi biztonságot számukra, mint ahogyan azt a házasságkötéskor gondolták, és szeretnének újranősülni, újabb hozományért. A számok önmagukért beszélnek, 2008-ban 1948 embert ítéltek el hozománygyilkosság vádjával, míg 3876-ot felmentettek.
Sokan a nők közül képtelenek elviselni a bántalmazást, ezért az öngyilkosságba menekülnek. A leggyakoribb, hogy felakasztják magukat, mérget vesznek be, illetve halálra égetik magukat. Olykor a férfiak szándékosan égetik meg úgy a nőket, hogy belehaljanak, majd mindezt öngyilkosságnak álcázzák.
A helyzet megoldódik?
A felvilágosult indiai nők, akiknek elegük van az elnyomásból, több mint 40 éve kampányolnak azért, hogy a hozománygyilkosságoknak egyszer és mindenkorra véget vessenek. 2006-tól úgynevezett erőszakvédelmi tisztviselők vigyáznak azokra a hölgyekre, akik férjeiket házasságon belüli zaklatással megvádolva hozzájuk fordulnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ugyanakkor szintén az aktivistáknak köszönhetően az indiai kormány nemrégiben olyan rendeletet hozott, melyben a tulajdonlás és öröklés törvényei a nők javára megváltoztak, sőt, néhány vallásos csoport arra ösztönözte őket, hogy akadályozzák meg a féktelen költekezést a házasságokban.
Veszélyben az özvegyek
A fiatal indiai feleségek élete nem könnyű, ám az idősebb, özveggyé vált asszonyoké sem. Az ázsiai országban ugyanis gyakori, hogy a tradícióra való hivatkozással máglyahalálra ítélik a nőket, mondván, hogy így sokkal jobban megbecsülik őket. Az is előfordul, hogy nem a hagyományokat követve, hanem szimplán gazdasági okokból döntenek ugyanígy.
Lényegében teljesen mindegy, hogy pszichológiai vagy társadalmi ráhatással próbálják a nőket rávenni az öngyilkosságra, hiszen a kényszerítés minden formája tilos. Azonban ennek ellenére napjainkig előfordul, hogy özvegyasszonyok a tűzben végzik, hála férfirokonaiknak, akiket még az életfogytiglani börtönbüntetés és a halálbüntetés sem rettent el a szörnyű tettől.
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!
- hagyomány
- érdekességek a világból
3 furcsa társadalom, ahol csak a nőknek van szavuk
- nők
- afrika