Az élet nagy kérdései: miért imádja mindenki az eső illatát?
Mi van az esőben, amiért ennyire szeretjük az illatát?

- Csodás sminkújdonságok, melyek felpezsdítik a tavaszi megjelenést: árakkal mutatjuk a nőies és ragyogó árnyalatokat »
- Lady Gagát modellnek kérték fel, művészi alkotássá varázsolta a reklámot: megkapóan természetes »
- Az 53 éves Jennifer Lopez ezzel az edzéssel tartja magát csúcsformában: 30 perc kőkemény torna a személyi edzőjével »

- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
Az esővíznek önmagában nincs illata. Mégis, ha elered az eső, és épp nem egy betondzsungel kellős közepén vagy, biztosan nagyokat szippantasz a friss, üde levegőből.
Az esőillat - vagyis a petrichor - kialakulásához valójában szükség van arra, hogy a vízcseppek a földdel érintkezzenek.
Ettől olyan ellenállhatatlan az esőillat
A tudományos néven petrichornak hívott esőillat két görög szóból tevődik össze: a ’petros’ jelentése kő, míg az ’ichor’ az istenek vérét jelenti. Sejthető tehát, hogy már az ókor embere is felfigyelt a záporokat, zivatarokat követő igen kellemes illatra. Ez az illat több részből tevődik össze - írja a sciencefocus.com.

Egyfelől a lehulló esőcseppek felkavarják ilyenkor a talajt, ahonnan egy baktériumok által kiválasztott geozmin nevű pézsmaillatú vegyületet juttatnak a levegőbe. Másfelől egy növények által kiválasztott olaj is hozzájárul a kellemes esőillat kialakulásához: ez az olaj száraz időben a növények csírázását gátolja, a víz hatására azonban kioldódik a talajból.
Amikor az esőcseppek a földdel ütköznek, apró légbuborékok alakulnak ki, melyek - mint egy pohár pezsgőben - felfelé haladva egyre gyorsulnak, majd kipukkadnak. Ezeknek a légbuborékoknak köszönhetőek az esőillat pillanatok alatt eljut az orrunkig. A kutatók szerint az esőillat jóval erősebb záporok, mint komolyabb esőzések után - írja a livescience.com.
Mindehhez még hozzáadódik az ózon szaga is, mely akkor keletkezik, amikor villámlás hatására az elektromos kisülés az oxigén- és a nitrogénmolekulákat atomokra választja szét. Az O2 ilyenkor O3-, vagyis ózonmolekulákká áll össze.
És hogy az esőillatot mindenki szereti, annak elsősorban evolúciós okai vannak a tudósok szerint. Mivel őseink túlélése nagymértékben függött az időjárástól, illetve a lehulló csapadéktól, ezért a záporokat követően kialakuló illat pozitív érzésekkel párosul.
Esőművészet
Bár a városban kevésbé élvezetes az eső, mint a természetben, Xack Fischer és barátja, Peregrine Church igyekeznek feldobni a városlakók eső utáni kedvét.
Képek: Getty Images Hungary