Miért szeretjük a horrorfilmeket? Hormonális magyarázata van

A horrorfilmek egyrészt az adrenalintermelést fokozzák, de a válasz ennél bonyolultabb.

Miért szeretik a horrort?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az emberiség jelentősebb hányada nem szereti a horrorfilmeket. Legalábbis biztosan állíthatjuk: a romantikus komédiák mindig jóval nagyobb nézettségre számíthatnak a mozikban. Akik nem kedvelik a horror és a thriller műfaját, gyakran nem is értik, egyesek miért stresszelik magukat ilyen alkotásokkal. A magyarázat kissé összetett, nem intézhető el annyival, hogy „halott a lelkük.”

Miért szeretjük, vagy nem szeretjük a horrorfilmet?

Min múlik egyáltalán, hogy az ember szereti, vagy sem, a horrorfilmeket? Ennek megértéséhez tudni kell, hogy a horrorfilm nézése közben két agyterület igazán aktív: a talamusz és az amygdala. A talamusz érzékeli a test jelzéseit, az amygdala pedig segít eldönteni, hogy a látott veszély valódi-e. A két agyi terület együttműködésén múlik, hogy valaki tud-e horrorfilmet nézni. Ha túlságosan aktív az amygdala, az illető valószínűleg soha nem lesz horrorfilmrajongó. 

A félelem elevenebbé tesz

A félelemhez, ijedtséghez a legtöbben negatív jelzőket társítunk. Hormonális szinten azonban a horrorfilmek egyrészt az adrenalintermelést fokozzák, másrészt a dopaminszintet is felpiszkálják. Előbbi hatására megemelkedik a vérnyomás, izzad a tenyerünk, csökken a testhőmérsékletünk, utóbbi pedig ugyanaz a hormon, mely szexuális együttlét, illetve más jutalmazó tevékenység közben is termelődik. Tehát a horrorfilm nézése közben keletkezett feszültséget a test bizonyos szempontból pozitívan értelmezi, de hormonális szempontból bizonyosan elevenebbé tesz minket.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Nálunk a kontroll

Mindemellett pedig nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy ellentétben egy valóságban előforduló veszélyes szituációval, a horrorfilm nézése közben a kontroll a mi kezünkben van. Vagyis bármikor dönthetünk úgy, hogy mára elég volt a vérből, kikapcsolhatjuk a készüléket, kimehetünk a moziból. 

8 ikonikus horrorfilmhelyszín, ahova valóban ellátogathatsz - Van, amelyik itt van a szomszédban

Nem is kell olyan messzire menni, ha egy kis borzongásra vágysz.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük