Így üzent a jövőnek Michelangelo? Titkos kódot rejthetett a Sixtus-kápolna freskójába

Michelangelo freskója nem csak szépsége miatt érdekes: üzenetet rejthet?

A Sixtus-kápolna freskójának üzenetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor a Vatikánban magasló Sixtus-kápolnát megépítették, azt a bizonyos művészt bízták meg a mennyezeti freskó elkészítésével, aki korábban a szentszéki hivatalok nyomása miatt megszökött Rómából egy másik, ugyancsak nagyszabású felkérés elől.

Akkor a pápa síremlékét kellett volna elkészítenie, a későbbi pápai megbízásnak azonban nem állt ellen: Michelangelo Buonarroti visszatért, és vállalta a Sixtus-kápolna freskójának elkészítését, nem tudván, hogy rosszakarói a háta mögött abban bíznak, hogy beletörik a bicskája a vállalkozásba. A reneszánsz művész ráadásul nemcsak hogy megfestette a pazar mennyezeti képet, de üzenetet is csempészhetett alkotásába.

Michelangelo rejtett üzenete

A freskót elemző Silvio Goren régész könyvében foglalta össze, a festmény mely részein és mit üzenhetett a géniusz: két, a laikus szem számára láthatatlan részletről szólunk a következőkben.

A Sixtus-kápolna 1473-1481 között épült, freskóját pedig 1508-1512 között festette meg Michelangelo Buonarroti. Michelangelo négy éven át készítette a fantasztikus alkotást, keletről nyugatra haladva a festésben.
Fotó: Getty Images
A világon a legnagyobb egybefüggő, 540 négyzetméteren elterülő freskón Mózes könyvének jelenetei, Ádám teremtése és egyéb bibliai jelenetek vannak, és mint Goren állítja könyvében, egy rejtett üzenet is.
Fotó: Getty Images
Hogy mit üzent Michelangelo? Nézzük meg alaposabban ezt a részletet: az Ádámot teremtő Úr egy bordó háttér előtt helyezkedik el. Formájára sokan nem figyelnek fel, de alaposabban megnézve láthatjuk, hogy az egy emberi agyat formáz.
Az Ádámot teremtő Úr körüli agy az emberi értelem isteni származására hívja fel kora és az utókor emberének figyelmét. Üzenetét több ponton is nyomatékosította, az agy Isten vonatkozásában ugyanis nem csak ebben a jelenetben látható a freskón.
Abban a jelenetben, ahol Isten a világ teremtésekor kettéválasztja a sötétséget és a fényt, szintén láthatjuk a megjelenített emberi agyat.
A laikus szem talán hiába keresgéli: az agy alulnézeti képét Michelangelo Isten nyakába rejtette, mégpedig tökéletes anatómiai pontossággal.
Fotó: Agy: Getty Images.
A Sixtus-kápolna freskója önmagában is nagyszabású, látványos, vallási témájú alkotás, ám ismerve a fontos üzenetet, amelyet a művész a kép mögé rejtett, szimbolikus értéke még jelentősebbé válik.
Fotó: Wikimedia Commons
Különleges belegondolni, hogy alkotás közben hogyan találhatta ki, miként csempészheti bele freskójába rejtett üzenetét, melyet a ma embere megfejthetett. Túlzás nélkül mondhatjuk, hogy Michelangelo nemcsak művész, de géniusz is volt.
Fotó: Wikimedia Commons

(Borítókép: Getty Images.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük