Mi a baj a fiatalokkal? Így látja egy fiú és egy lány

Megkérdeztük

Mi a probléma a mai fiatalokkal, ha egyáltalán van? Egy fiú és egy lány véleményét kérdeztük.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Hozzátartozik az élet körforgásához, hogy az idősebbek szájából időnként elhangzanak ilyen mondatok: a mai fiatalokkal csak a baj van, bezzeg a mi időnkben. Az, hogy pontosan mi is a probléma, általában nem derül ki.

Most azonban megvizsgáltuk a másik oldalt is: koruknál fogva érintettek véleményét kérdeztük arról, mi a baj a mai fiatalokkal. Íme, Évi - 21 - és Balázs - 22 - válaszai.

- Van-e gond a mai fiatalokkal, és, ha igen, mi az?

- Van - mondja Évi. - Szerintem a legnagyobb baj az, hogy sokan hajlamosak túl sokat képzelni magukról. Magamutogatók, és rengetegen elkényeztetettek. Nem a koruknak megfelelően viselkednek, azt hiszik magukról, hogy idősebbek, érettebbek, mint amilyenek valójában.

Balázs is hasonlóképpen vélekedik. - Van ám gond! Azt veszem észre, hogy a fiatalok többsége egyáltalán nem tisztel senkit saját magán kívül, és úgy gondolja, neki minden alanyi jogon jár. Már a saját korosztályomnál is látom ezt, de a nálam fiatalabbak esetében, a tizenéveseknél ez fokozottan igaz.

A másik fele, hogy túlértékelik a külsőségeket, teljesen a látszatra mennek. Ha valaki nem a legdivatosabb cuccokban jár, és nem márkás telefonja van, annak esélye sincs bekerülni a legmenőbbek közé, de szerintem később ennek inkább örülni fog az illető.

- Szerinted mi okozza a problémákat?

- Szerintem leginkább a szülők tehetnek a dolgokról, mert ők azok, akik elkényeztetik a gyerekeket. Otthon ők a világ közepe, ezért máshol is azt várják el, hogy így tekintsenek rájuk, és így is érzik magukat - vélekedik Évi.

- Az internet, a korlátok nélküli információáramlás és a felgyorsult társadalom nagyon sokat számít, de sok írható a szülők számlájára is, akik már gyakorlatilag éppen, hogy megtanul olvasni a gyerek, veszik neki a jobbnál jobb telefonokat, számítógépeket - mondja Balázs. - Persze ezek nélkül ma már nincs élet, de jobban be kellene szabályozni, hogy mennyit netezhet egy gyerek egy nap.

10 dolog, amiről soha ne posztolj Facebookon: később megbánnád!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Körülbelül most 18-20 éves az első olyan csapat, akik már általános iskolában mobiloztak, gimiben pedig már természetes volt számukra az internet, és már rajtuk is erősen látszanak ezek negatív hatásai - bele sem merek gondolni, hogy mi lesz azokkal, akik most alsósok, és már a zsebükben van az okostelefon.

- Van valamilyen megoldás ezekre a gondokra?

- Ami javíthatna a helyzeten, az az, ha megváltozna a szülők hozzáállása, és nem lenne minden úgy rögtön, ahogy a gyerek a száján kiejti - válaszol Évi. - Nem a tárgyi dolgok lennének fontosak, hanem, hogy figyeljenek a gyerekre. Jó lenne az is, ha a média nem azt közvetítené, hogy a könnyűvérű nőké a világ.

- Én úgy látom, hogy csak a szülők tudnának tenni a megoldás érdekében, de, mivel mindig lesznek olyanok, akik nem fogják fel ennek súlyát, nem hiszem, hogy pozitív változás várható - hangzik Balázs válasza. - Elég sok embert érint ez a probléma, úgyhogy szerintem nem nagyon lehet megoldani, hagyni kell lecsengeni a dolgokat. Aki érettebben és okosabban gondolkodik, az látni fogja, hogy mi helyes, és mi nem, aki pedig nem, annak továbbra is a rossz üzenetek fogják meghatározni a hozzáállását a dolgokhoz.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Nagyon reménykedem benne, hogy az én korosztályomból több olyan szülő kerül majd ki, aki a saját bőrén tapasztalta meg a mostani helyzet hátrányait, és ezeket szem előtt tartva neveli majd a gyerekeit. Bár akkor majd lesz más probléma.

Ezt is szeretjük