A világ legkisebb pizzája nem embereknek készült: übercuki a 2,5 centis korong
A pizza élvezete mostantól nem csak a kétlábúak kiváltsága: ezentúl a méhek is kaphatnak, persze a saját táplálékukból.
A méhek megmentése régóta nem pusztán környezetvédelmi feladat, hiszen az apró rovarok fennmaradása az emberiség jövőjének záloga. Csak az USA-ban például 2006–2007 telén a méhek mintegy harmada elpusztult, de számuk a világ többi részén is folyamatosan csökken.
Mindez azért hatalmas probléma, mert a méhek porozzák be a növények jelentős részét, kipusztulásukkal azonban rövid időn belül súlyos élelmiszerhiány és éhínség jelentkezne a bolygón. A Papa John's nemzetközi pizzahálózat ezért cuki mini-pizzákat alkotott, hogy a méhek megmentésére ösztönözze az embereket.
A világ legkisebb pizzája a méhek megmentésére
A pizza szó szerint apró, mindössze 2,5 centiméteres, ellenben minden földi jót tartalmaz, amit a méhek szeretnek: nefelejcsvirágot és muskátlit, meghintve virágporral, rozmaringgal és kakukkfűvel. Mindezt természetesen a pizza méretének megfelelő dobozban tálalva.
Az ötlet megálmodója Thom Whitchurch, aki 2018-ban megnyitotta Anglia legapróbb főzőiskoláját. Witchurch pedig ezúttal szövetségre lépett a pizzériával, és bár a hagyományos módon nem értékesítik a pizzákat, a Papa John virágmagok vásárlásával támogatja a Bumblebee méhvédelmi alapítványt, hogy a kifejlett növények idővel magukhoz édesgessék a méheket.
Továbbá 2019. július 15-től szeptember 1-ig a Bumblebee együttműködik a pizzériával, így a vásárlók borravalóit az egyesületnek adják. Az étterem erre az időszakra új finomsággal is készült, a Méhcsípés pizzával. Ez egy csípős, paradicsomszósz-alapú pizza pepperonival, mozzarellával, chilipaprikával, a tetején leheletnyi mézzel meghintve.
Mi mentheti meg a méheket?
Stefanie Christmann, a száraz térségek mezőgazdasági kutatásai nemzetközi központjának munkatársa 2018. novemberében az egyiptomi ENSZ biodiverzitási konferencián bemutatta új mezőgazdasági gyakorlata eredményeit, amelyek arról tanúskodtak, hogy a termőföldek egynegyedének növényekkel történő benépesítése nemcsak a gazdák bevételét növelné, hanem a biodiverzitást is gazdagítaná.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Christmann a konferencián végig a rovarirtók használatának csökkentését és fokozatos kivezetését hangsúlyozta, ami tanulmánya szerint a gazdálkodók anyagi károsodása nélkül is kivitelezhető lehetne. Christmann öt évig kísérletezett alternatív beporzókkal való gazdálkodás nevű gyakorlatával, így reményei nem megalapozatlanok.
A projekt lényege, hogy a földeken minden negyedik művelt sorban virágzó növényeket telepítettek. A beporzók megtelepedését pedig különféle módszerekkel, például idős fák elhelyezésével, vagy földbe vájt üregekkel segítették.
A kutató módszeréről a Guardian is írt, a gyakorlat nagyszerűsége pedig leginkább egyszerűségében rejlik, mivel nem kell hozzá semmilyen felszerelés vagy technológia, csak a vetőmagokba kell beruházni.
Az eddig ismert földekkel szemben a mostani kísérlet meglepő eredményeket hozott a gazdáknak, mert valóban növelte a térség biodiverzitását. Nemcsak a termőnövények beporzása volt hatékonyabb volt, de jóval kevesebb kártevőt is találtak. Illetve mennyiségben és minőségben is termésnövekedés történt.
A próbát összesen négy különböző klímájú területen végezték, a végére pedig mindenhol növekedett a bevétel. A legnagyobb növekedést a félsivatagi területen mérték, ahol a tök terméshozama 561%-kal, a padlizsáné 364, a disznóbabé 177%-kal, a dinnyéé 56%-kal nőtt. Míg a csapadékosabb helyeken megduplázódott a paradicsomtermés, a padlizsáné pedig 250%-kal nőtt. Végezetül a hegyvidékeken a cukkinitermés megháromszorozódott, a töké megduplázódott.
8 kutya, ami a saját kárán tanulta meg, hogy a méhecske nem játék
Aki látott már kutyát, tudja, hogy a legtöbb négylábú mindent játéknak tekint, ami elég kicsi ahhoz, hogy a szájába vegye. Ha ez a dolog ráadásul mozog, és hangot is ad, eb legyen a talpán, ami képes neki ellenállni. Nem csoda, hogy egy zümmögő méhecske is lázba hozza a kutyákat, ám egy ilyen kaland általában csípéssel végződik.
Képek forrása: Metro, Getty Images Hungary
- a világ legkisebb pizzája
- méhek tápláléka
- méhek megmentése
- jótékony kezdeményezés
- méhek pusztulása
- Terasz
OLVASD EL EZT IS!