Így látják a méhek a virágokat: nagyon mást érzékelnek, mint az emberek
Egy kutatásból már tudjuk, hogy a méhek a hő segítségével látnak és tájékozódnak.
Egy tudományos kutatás bebizonyította, hogy a növények virágain különböző hőminták rajzolódnak ki foltokban, az alapján, hogy a virág vagy virágzat egyes részein milyen a hőmérséklet. Ezek a hőfoltok amolyan irányjelző táblákként működnek a méhek számára.
A Bristol Egyetem kutatói művirágokra másolták rá a különböző hőmintákat, hogy megvizsgálhassák, hogy látják, érzékelik ezeket a méhek.
Amit az emberi szem nem lát
Tény, hogy a méhek számtalan tényező szerint tájékozódnak, melyek alapján tudják azt is, hol kell landolniuk. Ilyen tényezők a színek és az elektromos mezők, de a legújabb kutatás szerint a virágszirmok hőmintája is kifejezetten nagy szerepet játszik abban, hogy a virág mely részére vonzza a beporzókat.
A virágokon kirajzolódó hőfoltok az emberi szem számára láthatatlanok, a méhek viszont nagyon is jól látják őket. A képeken is látható hőminta gyönyörű, követi a virágok színeit - mi ebben a formában érzékeljük a látásunkkal. A foltok hőmérséklete általában 4-5 °C-kal magasabb, mint a virágzat többi részéé - bizonyos esetekben a minta hőmérséklete akár 11 °C-kal is melegebb lehet.
A kutatás során lenyűgöző fotók készültek, melyek a virágok fajtái szerint változnak. Másként rajzolódik ki a százszorszép, a pipacs vagy a bíbor szuhar hőfoltja, de egyvalami közös: mindig a virág közepén a legerősebb színezetű, hőmérsékletű.
A művirágokon, melyeket a kutatók a vizsgálatoknál használtak, nem teljesen ugyanazok a hőminták jelentek meg, mint valódi másaikon, de az emberi szem számára nem látható a különbség. A méhek látása ellenben annyira érzékeny, hogy képesek megkülönböztetni így az egyes virágfajtákat, az információkat pedig felhasználják, és továbbadják egymás között, ami az emberiségnek igencsak javára válik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Veszélybe kerülhet a faj
A kutatók ugyanakkor figyelmeztetnek arra, hogy a folyamatban lévő éghajlatváltozás rossz hatással lehet a méhek interakciójára. A virágok hőmintája fokozza a méhek munkájának hatékonyságát, mivel segítségével képesek jóval több élelmet felhalmozni saját kolóniáik részére - tehát fontos szerepet játszik a méhek fennmaradásában is.
"A klímaváltozásnak számos kedvezőtlen hatása lehet a méhek és virágok közötti interakciókra, hiszen az megbontja ezt az igen fontos, köztük lévő kapcsolatot, vagyis a hőminták eltűnhetnek" - mondja dr. Heather Whitney, a kutatás vezetője.
Mérgező csípések
Egyre többször hallani arról, hogy a fellépő allergia, illetve az anafilaxiás sokk miatt mennyire veszélyes lehet a méh- vagy darázscsípés is. Tíz olyan állatot mutatunk, mely itthon elterjedt, és igencsak veszélyes lehet a csípése az emberi szervezetre nézve.
10 állat itthon, aminek a mérgétől óvakodj, mert komoly baj lehet a marásából
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!