Mégsem halt meg a hercegnő?

A 20. század egyik legrejtélyesebb esete

A cári családot kivégezték, de Anasztázia Romanov megmenekült? Megoldódott a rejtély!

Az orosz forradalom következményeként kivégzett cári család története és Anasztázia nagyhercegnő esetleges megmenekülése csaknem egy évszázada tartja lázban a világot, holott a rejtély nem is olyan régen már megoldódott. Ismerd meg a legendás esetet!

A cári család kivégzése

Az 1917-es orosz forradalom után II. Miklós cárt feleségével, öt gyermekével - Alekszej trónörökössel, Olga, Tatjána, Marija és Anasztáza nagyhercegnőkkel -, orvosával és szolgálóival együtt a szibériai Jekatyerinburgban lévő házba zárták. 1918. július 16-án éjszaka egy kivégzőosztag mind a 11 emberrel végzett az alagsorban.

Hat hónappal később egy bizonyos Nyikolaj Szokolov jelentést készített, mely szerint vizsgálatai eredményeként megállapítható, hogy a holttesteket, melyek között feltehetően az uralkodócsalád tagjai is ott voltak, egy használaton kívüli bányába dobták, leöntötték kénsavval, és elégették.

A fiatal lánynak sikerült megmenekülni?

Ennek ellenére tovább élt a legenda, hogy a cári család bizonyos tagjait, elsősorban Alekszejt és Anasztáziát nem végezték ki. 1920 februárjában a berlini rendőrség megmentett egy fiatal lányt, aki bele akarta magát fojtani egy csatornába. Két éven át elmegyógyintézetben tartották, ahol többnyire nem volt hajlandó megszólalni.

A hatóságok szerint orosz származású volt, ezért végül megengedték az oroszul beszélő Arthur von Kleist bárónak, hogy otthonába vigye. Két hónap elteltével a lány váratlanul kijelentette, hogy ő Anasztázia.

Története szerint a jekatyerinburgi tömeggyilkosság idején egyik nővére mögé rejtőzött, de ő is megsebesült, és elveszítette az eszméletét. Amikor magához tért, akkor tudta meg, hogy a kivégzőosztag egyik tagja mentette meg az életét. Ezután az ő családjával utazott Romániába, majd egyedül folytatta útját Berlinbe.

Minden idők legördögibb férfiúi

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az egész világot lázban tartotta az eset

A hír, hogy Anasztázia életben lehet, sok látogatót vonzott Kleist báró házába, és a lány, hogy az állandó kérdezősködéstől megmeneküljön, megszökött. Öt évig állandóan úton volt, és gyakran került kórházba. 1925-ben a cár édesanyja, a dániai száműzetésben élő özvegy Marija cárné - érthetően - aggodalmaskodott, és kérte, hogy alaposabban vizsgálják ki az ügyet.

Az Anasztáziát személyesen ismerők közül többen kijelentették, hogy a lány nem azonos a nagyhercegnővel, de a cár orvosának a lánya határozottan kijelentette, hogy Anasztázia az a lány, akit ő még Oroszországból ismer. Innentől kezdve heves vitákra került sor.

Martin Kopf magándetektívet is felfogadták, hogy járjon végére a dolognak. Kopf bizalmasan közölte, hogy a nőt Franziska Schanzkowska lengyel gyári munkásnőként azonosította, aki 1920-ban tűnt el Berlinben. Sokan akadtak viszont - persze maga Anasztázia is -, akik nem voltak hajlandók elfogadni ezt a megállapítást.

A rejtély megoldása

A vita több mint 60 éven át folytatódott. A később az Egyesült Államokban élő nő 1984-ben halt meg, holttestét pedig elhamvasztották.

1989-ben Gelij Rjabov orosz filmrendező bejelentette, hogy emberi csontokat és ruhafoszlányokat talált nyolc kilométerre attól az elhagyatott bányától, melyről Szokolov azt írta, hogy a Romanovokat oda temették el. Két év elteltével az akkori orosz elnök, Borisz Jelcin engedélyt adott az ásatások megkezdésére. A megtalált csontokból és koponyákból négy férfi és öt nő csontvázát sikerült összeállítani.

Az orosz tudósok megítélése szerint Alekszej és Marija csontjai nem voltak a többiekéi között, de a meghívott amerikai szakértői csoport, melyet a Floridai Egyetemről dr. William Maples vezetett, azon a véleményen volt, hogy az egyik hiányzó koponya Anasztáziáé lehet.

Bár holttestét elhamvasztották, kiderült, hogy egy amerikai kórház egy műtét után megőrizte a magát Anasztáziának kiadó nő szövetmintáját. Egy 1994-es vizsgálat bebizonyította, hogy nem tartozhatott a cári uralkodócsaládhoz, a lengyelországi Schanzkowski család által rendelkezésre bocsátott szövetminta pedig azt is igazolta, hogy valóban ő volt az eltűnt Franziska.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Cikkünk Brian Innes Csalók és hamisítók - A világ leghíresebb csalásai című könyve alapján készült, mely az Athenaeum Kiadó gondozásában jelent meg.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük