5 meghökkentő tény a torinói lepelről
Évszázadok óta vita tárgya, hogy a torinói lepel valóban Jézus arcmását ábrázolja-e. A döntést a tudományra bíztuk.
A puszta tények tükrében a torinói lepel 4,3 méter hosszú, illetve 1,1 méter széles vászonlepedő, melyen egy férfi képmása látható, elölről és hátulról, aki a jelek szerint keresztre feszítés következtében halt meg.
Az állítás, mely szerint ez valójában Jézus Krisztus temetési leple, heves vitákat váltott ki. A kijelentés alapján részletes tudományos vizsgálatok kezdődtek, és nemzetközi konferenciák szerveződtek.
A leplet 1978-ban kiállították az olaszországi Torinóban, ahol hárommillió ember nézte meg.
De miért is olyan érdekes a torinói lepel? A meghökkentő tények nyomába eredtünk.
Elképesztően pontos anatómiai képmás
A leplen egy meglehetősen halvány, sárgás színű alak látható fehér háttér előtt. A kép leginkább egy keresztre feszített férfi negatív képeként értelmezhető, és meglepő módon háromdimenziós információkat is tartalmaz.
A képen hihetetlen mennyiségű részlet látható, mely Jézus szenvedéseire utal: az emberi anatómia például igen pontosan van ábrázolva, még a korbácsolás okozta sérülések is, szögek által okozott vérnyomok láthatók a csuklókon és a lábfejen, továbbá a haj és a szakáll részletei is igen jól megfigyelhetők. A kutatók felhívták a figyelmet arra is: ha a lepel valóban igazi, lehetséges, hogy Jézusnak el volt törve az orra, és pénzérméket helyeztek a szemére.
Valódi vért találtak rajta
Amikor a leplen lévő vérnyomokat DNS-vizsgálatnak vetették alá, a vér emberi vérnek bizonyult, mégpedig egy AB-s vércsoportba tartozó férfiénak felelt meg - így akár Jézusé is lehetne. 1988-ban elvégezték a lepel radiokarbonos kormeghatározását a zürichi, az oxfordi és a tucsoni laboratóriumokban.
A lepel egy kis darabját elosztották a három laboratórium között. Az eredmények a lepel anyagát az i. u. 1260 és 1390 közötti időszakra datálták, ezzel látszólag megdöntve az eredeti állítást.
Néhányan azonban rámutattak arra, hogy a mintát a lepel azon részéből vették, melyet a legtöbbször érintettek meg, illetve szennyeztek be emberi kezek azóta, mióta először kiállították, és ez befolyásolhatta a kutatást. Ráadásul a lepel 1532-ben Torinóban megperzselődött egy tűzben, a tűz pedig új szennyezőanyagokat eredményezhetett.
Jeruzsálemből és Jerikóból származó virágpornyomok
A radiokarbonos kormeghatározás szerint a lepel a 13. vagy a 14. században készült, ennek megfelelően a kép művészeti stílusának középkorinak kellene lennie - de egyáltalán nem az.
További érdekesség, hogy por- és virágporszemcsék találhatók rajta. A virágpor számos különböző növénytől származik: a szakértők azt állítják, hogy 19 olyan növényfajt azonosítottak, mely kizárólag Jeruzsálem és Jerikó közelében él.
Máig nincs elfogadott tudományos magyarázat
Vajon hamisítvány a lepel, véletlen műve vagy csoda? Mindhárom megoldás felmerült már az idők során. Annak ellenére, hogy nincsenek ecsetnyomok a leplen, lehetséges, hogy a festéket rányomkodták.
Mások azt vetették fel, hogy a kép perzselésnyom lehet, annak következménye, hogy egy forró szobrot takartak le vele. Még olyanok is vannak, akik szerint a lenyomatot a Krisztus feltámadásakor felszabaduló spirituális energia okozta.
A viták és a kísérletek tovább folytatódhatnak. A legmeggyőzőbb elméletek egyike az, hogy a lenyomat egy bonyolult természetes folyamat eredménye, melyet még nem értenek teljesen a kutatók. Egy ősi jeruzsálemi sírban egy orvosi tanbábuval elvégzett kísérletek arra engednek következtetni, hogy a mészkőbe vájt sírbolt magas páratartalmú levegőjében a hő a halál utáni láz miatt, valamint a savat és lúgot egyaránt tartalmazó emberi verejték egy halvány kép kialakulását eredményezte a fehérítetlen vásznon.
Akármilyen folyamat játszódott is le valójában, a torinói lepel igazi tudományos rendellenesség marad, és egyelőre ellenáll minden próbálkozásnak, amikor elemezni vagy megmagyarázni igyekeznek.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk megírásában Brian M. Fagan Hetven rejtély szerte a világból című könyve segített.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- érdekességek a világból
Rejtélyes UFO-esetek, melyeket nem tudtak cáfolni
- történelem
- rejtélyes esetek
Akik valóban eladták a lelküket az ördögnek
- tudomány
- rejtély