A Marson fogant emberek új alfajt jelentenének: ezt állítják a kutatók

Érdekes felvetés a kutatóktól, melyben van ráció.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nemrégiben elhunyt Stephen Hawking is azt tartotta az emberiség jövőbeni járható útjának, ha keresünk egy másik, élhető bolygót. A Marsban sokan láttak már fantáziát, és a bolygó kutatásának szerves részét képezi, hogy feltérképezzék, mi volna annak a feltétele, hogy ott élhető körülmények legyenek.

Persze, messze vagyunk még attól, hogy csomagolni kelljen az új bolygóra költözéshez. Az a gondolat viszont, amit a vörös bolygó kapcsán kutatók felvetettek, amellett, hogy rendkívül fontos szempont, szinte újfent egy sci-fi történetét vázolja elénk. Azzal a kivétellel, hogy ez egy abszolút reális elképzelés.

Új emberi faj

Földünkön a szex, a fogantatás és a terhesség tökéletes körülményekre talál - de úgy is fogalmazhatunk, hogy mi, földi élőlények, emberek alkalmazkodtunk szaporodásunkban az itteni adottságokhoz. Bolygónk gravitációját, mely a folyamatban kulcsfontosságú, a Marson nélkülöznünk kellene, mivel ott az jóval gyengébb: mindössze harmada az itteninek.

Az emberi test egészében a földi körülményekhez hangolódott. Az űrből visszatérő asztronautákat megvizsgálva kiderült, a gravitáció nélkülözése látható, mérhető változásokat eredményez az emberi testben. Akik hónapokat töltöttek kint, azok izmai nagymértékben gyengültek, ahogy csontszerkezetük is, és többeknek romlott a látása. Ami a legkülönösebb, hogy még az agyuk formája is megváltozott valamelyest.

Felmerül a kérdés, milyen lenne egy alacsony gravitációjú helyen kihordani egy babát, milyen eltérésekkel születne meg a kicsi a körülmények hatására, és később miként alkalmazkodna körülményeihez. Miben nyilvánulna ez meg idővel genetikai szinten?

Az elmúlt évmilliók során kialakult élővilágunk minden egyede a saját környezetéhez, túlélési lehetőségeihez igazodott, és a kutatók szerint ugyanez történhetne a Marson fogant és született emberekkel is: jó néhány generációval később az ittenitől merőben eltérő feltételekhez alkalmazkodva, egészen más fizikai tulajdonságokkal rendelkező emberek jönnének világra, aminek eredményeként kialakulna egy teljesen új emberi faj.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Képek: Getty Images.

Ezt is szeretjük