Ő minden idők legfiatalabb női Nobel-díjasa - Malála Júszafzai 16 évesen indította az első jogvédő szervezetét

Iskolákat épít és támogat, valamint népszerűsíti a tanulást a lányok körében a legfiatalabb női Nobel-díjas, Malála Júszafzai.

Az első női Nobel-díjas, Malála Júszafzai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Malála Júszafzai történetét - annak ellenére, hogy minden idők legfiatalabb Nobel-békedíjasa - kevesen ismerik. A pakisztáni lány 16 évesen indította első jogvédő szervezetét, és alig múlt 17 éves, amikor elismerték a nők és gyermekek jogaiért való küzdelmét. A most 25 éves aktivista férjhez ment, és erején felül dolgozik a 2013-ban létrehozott Malála Alapítványnak, hogy minél több elesettnek tudjanak segítséget nyújtani a világban. 

Ő minden idők legfiatalabb női béke-Nobel-díjasa

Malála Júszafzai 1997. július 12-én született a pakisztáni Szvát-völgyben fekvő Mingora városában, pastu nemzetiségű, szunnita muszlim családban. Édesapja amellett, hogy ismert költő és tanító, számos emberjogi küzdelemben vett részt, kiállva a nők tanuláshoz való jogaiért és lánya tanításáért is sokat tett. Malála tizenegy évesen szólalt fel először azzal kapcsolatban, hogy a tartományukban egyre nagyobb hatalomra szert tevő iszlám fundamentalista tálibok megtiltották, hogy a lányok tanulhassanak.

Malála Júszafzai 1
Fotó: Kelly Defina / Getty Images Hungary

A diáklány határozott kiállással azt nyilatkozta a New York Times stábjának: “Engem nem tudnak megállítani. Tanulni fogok, akár itthon, akár az iskolában vagy valahol máshol. Arra kérjük a világot, hogy mentsék meg iskoláinkat, mentsék meg a világunkat, mentsék meg Pakisztánt, mentsék meg Szvátot.” A Szvát-völgy 2008-tól teljesen a tálibok fennhatósága alá került, akik a hatalomátvétel után bezárták a leányiskolákat, betiltották a zenét, a televíziót, és korlátozták a nők jogait. 

A merénylet

Júszafzai a tálib elnyomás ellen az interneten kezdett kampányolásba és Gul Makar (Búzavirág) álnéven blogot működtetett. Írásai a BBC brit közszolgálati televízió honlapján is megjelentek, amelynek köszönhetően világszinten ismertté vált. A pakisztáni hadsereg fél év után foglalta vissza a táliboktól a Szvát-völgyet, ám a fenyegetés ennek ellenére sem múlt el. Maulána Fazlulláh fanatikus tálib vezető mindent megtett azért, hogy elhallgattassa a kislányt, akit újságokban figyelmeztettek arra, hogy hagyjon fel a nyugati eszmék népszerűsítésével. Az ilyen lapokat - hogy biztosan értesüljenek az üzenetről - rendszeresen becsúsztatták a család bejárati ajtaja alatt. Ha szeretnél többet olvasni a tálib elnyomásról, ide kattintva megteheted.

GettyImages-154790776 (1)
Fotó: Handout / Getty Images Hungary

Azonban a megfélemlítés ellenére sem hagyott fel a lányok tanulásának népszerűsítésével, amiért 2009-ben megpróbálták meggyilkolni. Október 9-én egy katonai ponttól nem messze két tálib katona megállította az őt szállító iskolabuszt, és név szerint szólították. Utastársai rendkívül bátor módon azt mondták, hogy nincs a buszon, ám a fegyveresek felismerték, és háromszor rálőttek. Malála Júszafzai a támadás során a fején, a nyakán és a vállán is megsérült, és a leadott lövések másik két lányt is megsebesítettek. Súlyos sérülései miatt az akkor 15 éves diákot helikopterrel szállították kórházba, ahol életmentő műtétek sorát hajtották végre rajta. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A felépülés 

Végleges kezelését Angliában fejezték be, ahol azóta is él. A merénylet után nemzeti hősből nemzetközi példaképpé vált, és olyan vezetők fejezték ki támogatásukat felé, mint Barack Obama, az Amerikai Egyesült Államok volt elnöke és Pan Gimun ENSZ-főtitkár. Júszafzai 2013-ban hozta létre az első jogvédő alapját, amelynek célja, hogy a világon minden lány és minden gyermek tanulhasson. 2014-ben állhatatos és odaadó munkájáért béke-Nobel-díjjal tüntették ki, ezzel ő lett a világ legfiatalabb női Nobel-díjasa és az első pakisztáni születésű ember, aki megkapta az elismerést.

A most 25 éves aktivista férjhez ment, és erején felül dolgozik, hogy minél több elesettnek tudjanak segítséget nyújtani a világban. A tálibok viszont továbbra is célpontnak tekintik, és szerintük csak azért kap elismeréseket, mert az iszlám ellen dolgozik. 

Olvass tovább! Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas

Az 1995-ben bemutatott Pocahontas című Disney-mese a társaság egyik legsikeresebb alkotása. A rajzfilm Magyarországon is villámgyorsasággal vált a gyermekek kedvencévé, az viszont már kevésbé ismert, hogy a történetet egy valós személy, Mataoka ihlette.

Tragikusan fiatalon halt meg az igazi Pocahontas - Mataoka szinte semmiben sem hasonlít a mesebeli karakterre

Indián lányból vált keresztény asszonnyá.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük