Ez a 3 terület a magyarok gyenge pontja, ha önbizalomról van szó
Mekkora a magyarok önbizalma? Ezt vizsgálta egy friss felmérés.
Vajon magabiztosak a magyarok, vagy túlságosan is kishitűek? Kik javítják az önértékelésüket, milyen helyzetekben érzik magukat a legkevésbé magabiztosnak? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kereste a választ a HVG Extra Pszichológia önbizalomról szóló felmérése. A kutatásban részt vevők 84%-át foglalkoztatja a téma, 55% beszélget is másokkal róla, de szakember segítségét mindössze 15% kéri.
A kérdésekre összesen 1648 fő válaszolt, enyhe többségük, 59%-uk volt nő, 60%-uk pedig negyven év alatti. Háromnegyedüknek nincs gyermeke, 10%-uk külföldön él. A válaszadók alapvetően olyanok közül kerültek ki, akik érdeklődnek a pszichológia iránt, akiket foglalkoztatnak a személyiség, az önismeret, az önbizalom kérdéskörei.
Leginkább a külsőnk miatt aggódunk
Az önbizalomról szóló felmérésből kiderült, hogy a válaszadók elsöprő többsége valamilyen téren jelenleg is önbizalomhiánnyal küzd. Ennek a bizonytalanságnak a három fő területe a külső - 39% -, a párkapcsolat - 36% -, valamint a munkahelyi, a diákoknál pedig az iskolai sikerek, sikertelenségek - 34%. Mindezekhez képest a döntő többségnél kevésbé adnak okot önbizalomhiányra olyan tényezők, mint a társadalmi státusz, a műveltségi szint vagy a szülői teljesítmény.
Jó hír, hogy a válaszadóknak az az általános tapasztalata, hogy az életünkben változékony az önbizalom mértéke. Önbecsülésünk átmenetileg bekövetkező csökkenése mellett az bármikor növekedhet is, ugyanis sokféle életkörülmény, esemény és személy befolyásolhatja. A legkevesebb önbizalom nagykamaszkorban jellemző.
Kik építik, és kik rombolják leginkább az önbizalmat?
Ha az ember éppen önbizalomhiánnyal küzd, jó, ha a hozzá közel álló barátokhoz vagy a társához fordul, ugyanis az derült ki, hogy ők befolyásolják legkedvezőbben az önértékelést. Ebből az összehasonlításból sokkal rosszabbul jöttek ki egyes közvetlen családtagok, az anyák, az apák és a testvérek. Az anyáknak ugyan nagy a hatásuk gyermekeik önbizalmának alakulására, de legalább annyi válaszadó számolt be ennek kedvezőtlen, mint kedvező hatásáról.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az apák - és érdekes módon az általános iskolai tanárok - a különféle megnyilvánulásaikkal jóval gyakrabban rombolják, mint építik a gyerekek önbizalmát - a válaszadók egyharmada, illetve egyhatoda számolt be erről. Az is igen meglepő, hogy a felmérés szerint a testvéreknek mennyire csekély, ráadásul inkább negatív hatása van az önbizalom alakulására.
24% érzékelt ilyen hatást, és ebből 13% visszahúzó hatást. A pedagógiai szakemberek szerint ennek fő oka egyrészről a kis korkülönbség esetén szinte kódoltan jelentkező, zsigeri dominanciaharc, másrészről pedig a szülők felől érkező, folyamatos összehasonlítgatás és az emiatt kialakuló rivalizálás.
Kiemelt kép: Getty Images.
Rövid ruhákat hordott, hogy felturbózza az önbizalmát
Az édesanya úgy érezte, rossz példát mutat kislányának azzal, hogy elégedetlen önmagával, és takargatja a testét. Ez a gondolat akkor erősödött fel benne, amikor a gyerek a saját, nádszálvékony alakjára kezdett panaszkodni. Morgan úgy érezte, ez egy figyelmeztető jel arra, hogy változtatnia kell.
Utálja a lábait, de 5 napig csak rövid ruhákban járt - Fontos dologra jött rá
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- boldogság
- felmérés