5 magyar találmány, amely megváltoztatta a világot - Teljesen más lenne az életünk nélkülük

Megkönnyítették a mindennapjainkat.

Magyar találmány
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Számos magyar tudós alkotott az egész világ számára maradandó értékeket. A C-vitamintól a színes televízióig köthető a nevükhöz olyan eszköz, amely mára nélkülözhetetlenné vált.

Ebben a cikkben azt az öt magyar találmányt mutatjuk be, amely ténylegesen megváltoztatta a világot.

5 magyar találmány, ami megváltoztatta a világot

Nem túlzást azt állítani, hogy a magyar tudósok munkája nélkül elképzelhetetlenek lennének a mindennapjaink. Nekik köszönhetjük többek között a golyóstollat, a dinamót és a biztonsági gyufát is.

GettyImages-1441380226
Fotó: Virojt Changyencham / Getty Images Hungary

De a világhírű játékká avanzsált Rubik-kocka is egy magyar ember, Rubik Ernő fejéből pattant ki. Lássuk azokat a magyarok által feltalált eszközöket, amelyek nélkül teljesen más lenne az életünk!

Wolframszálas villanykörte

Jóval több mint egy évszázada használja az emberiség a wolframszálas izzólámpát, amelyet szinte mindenki Thomas Edison nevéhez fűzi. Pedig a leggyakrabban használt világítóeszköz finomhangolása egy magyar feltaláló, Bródy Imre vívmánya.

GettyImages-640299752
Fotó: Devonyu / Getty Images Hungary

Ugyan Edison és csapata hosszas kísérletezés után valóban képes volt egy izzót több mint tizenhárom órán át működésre bírni, és ő szabadalmaztatta a szénszálas izzólámpát 1879-ben, de az még sokban különbözött a későbbi villanykörtétől. Tökéletesítésében Kőrösy Ferenccel, Milner Tivadarral és Theisz Emillel dolgozott együtt.

Biztonsági gyufa

Noha a tűz csiholásának módszerei ősidők óta foglalkoztatták az emberiséget, sokáig nem létezett biztonságos előállítási módja. Irinyi János 1836-ban adott erre megoldást, így a biztonsági gyufa feltalálása óta nem lehet akárhol lángra lobbantani az apró, de veszélyes eszközt. És amellett, hogy nem gyújtja lángra a zsebeket, a magyar feltaláló azt is megoldotta a faszáron lévő foszforfejjel, hogy ne robbanjon be, csak lángoljon.  

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Számítógép

Mindennapjaink egyik legnélkülözhetetlenebb eszköze, a számítógép is egy magyar származású tudós nevéhez fűződik. A világ első, memóriával rendelkező számítógépét Neumann János készítette el.

GettyImages-70000220
Fotó: Archive Holdings Inc / Getty Images Hungary

A feltaláló találmányait a Budapesti Tudományegyetemen kezdte, de a világhírt hozó találmány üzembe helyezéskor (1952) már professzorként dolgozott az Egyesült Államokban.

Golyóstoll

Ha már világhírű magyar találmány, akkor a golyóstollat vétek lenne kihagyni a listából. A magyar újságíró, Bíró László József vívmánya szempillantás alatt hódította meg az emberiséget. A sajtósnak több mint húsz szabadalma volt, a méltán híres töltőtollat 1938-ban jelentette be Magyarországon. 

GettyImages-138021281
Fotó: imelenchon / Getty Images Hungary

A sajtós a golyóstollat végül Argentínában szabadalmaztatta, ahol a feltalálók napját 1986 óta szeptember 29-én, Bíró László születésnapján ünneplik. 

C-vitamin 

Magyarországon Szent-Györgyi Albert biokémikushoz köthető a feltalálók napja. A szakember a világon elsőként izolálta az aszkorbinsavat, ismertebb nevén C-vitamint. Felfedezéséért 1937-ben Nobel-díjjal tüntették ki. Ő lett az első magyar Nobel-díj-tulajdonos is, aki eredetileg a skorbut kialakulásának megelőzésére keresett gyógyszert. 

Olvass tovább! Fogtömés és szalonna: 7 találmány, amit a rómaiak adtak nekünk

Sokat hallhattunk már arról, hogy az európai kultúra két fontos bölcsője az  ókori Görögország és Róma, gondoljunk csak az irodalmi vagy zenei hagyatékukra.

Fogtömés és szalonna: 7 találmány, amit a rómaiak adtak nekünk

Nézegess képeket!

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük