Elképesztő videó egy igazán okos madárról: nézd meg, mit csinál a bottal

Először rögzítettek bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy a tengeri madarak eszközt használnak.

Madarak eszközhasználata
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Először találtak bizonyítékot tengeri madarak eszközhasználatára brit és izlandi tudósok. Az amerikai tudományos akadémia folyóiratában - PNAS - megjelent tanulmányukban az Oxfordi Egyetem és a Dél-izlandi Természetkutató Központ szakemberei leírták, hogy az északi lundák miként vakarják testüket gallyakkal.

Az elmúlt évtizedekben a kutatók számos példát találtak arra, hogy fákon élő madarak eszközöket használnak. Megfigyeltek varjakat, amint számos célra eszközt alkalmaztak, papagájokat, amelyek kövekkel törtek fel kagylókat. Tengeri madarak eszközhasználatát azonban még soha nem tapasztalták. Mivel sok ilyen madárfajnak viszonylag kicsi az agya, azt hitték róluk, hogy nincs meg ez a képességük - olvasható a Phys.org tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.

A kutatócsoport egyik tagja négy éve tanúja volt annak, amint egy északi lunda megragad egy gallyat, és elkezdi vakarni vele a hátát. Mivel nem volt nála kamera, nem tudta rögzíteni a jelenetet. Ám a közelmúltban a kutatóknak sikerült levideózni, amint egy északi lunda megragad egy kicsiny gallyat, és megvakarja vele a hasát.

Amellett, hogy ez az első bizonyíték egy tengeri madár eszközhasználatára, ez a valaha volt első megfigyelés arról is, hogy bármilyen madár eszközt használ a vakaródzásra. A videóra vett lunda az izlandi Grimsey-szigeten él, ahol a madarak szenvednek a tollazatukban élő parazitáktól.

A múlt évben ráadásul igen súlyos volt a terület kullancsfertőzöttsége. A kutatók feltételezik, hogy az éles gally használatával hatékonyabban tudták eltávolítani magukról a rovarokat, mint csőrükkel. Megjegyezték, hogy két, egymástól igen távoli helyen is tanúi voltak az ilyen eszközhasználatnak, ezért valószínű, hogy az északi lundák körében mindennapos a tevékenység.

Fotók: Getty Images

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A hatalmas madarat jelmezes embernek hinnéd

A hárpia szó eredeti jelentését sokan nem ismerik, pedig ez valójában a világ második legnagyobb termetű sasfaja. A kissé furcsa külsejű, robusztus madár testhossza meghaladhatja az egy métert is, szárnyainak fesztávolsága pedig akár 224 centiméter is lehet.

Ez a madár olyan hatalmas, hogy első ránézésre egy jelmezes embernek hinnéd

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük