Azt hiszed, játszik a cicád, pedig betegséget jelezhet, ha ezt csinálja - Az állatorvos tippjei

Vedd komolyan, ha ezeket tapasztalod nála!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek
Vedd komolyan, ha ezeket tapasztalod nála!

Tapasztaltad-e már, hogy egy megszokottól eltérő helyzet, esemény miatt cicád viselkedése hosszabb-rövidebb időre feltűnően megváltozott? A Nagy Macskás Felmérés több mint kétezer válaszadója közül sokan vettek már észre kedvencüknél olyan tüneteket, mint például a karmolászás, szokatlan vizelés, az étvágy megváltozása vagy az elrejtőzés. Nagyon valószínű, hogy ezek a cicák stressztől, szorongástól szenvedtek. 

A macskák élete az elmúlt évtizedekben lelassult és kedvezőbb lett: míg korábban az egerészés volt a fő feladatuk, ma már a nap legnagyobb részében ráérősen lustálkodhatnak, és táplálék után sem kell kajtatniuk. A legtöbb cica ma már szorosan együtt él az emberekkel: a Nagy Macskás Felmérés 2037 válaszadója közül minden második gazdi kizárólag bent, a lakásban tartja kedvencét.

Sőt, 29%-uk még azt is bevallotta, hogy az ágyát is megosztja szeretett cicájával. Nem is csoda ezek után, hogy a tulajdonosok 40%-a úgy nyilatkozott, hogy már-már gyerekeként szereti kedvencét, akikkel a többség akár naponta több órát is foglalkozik. Hogyan lehetséges mégis, hogy a modern világ betegsége, a stressz és a szorongás a jólét ellenére elérte a macskákat is?

Rizikófaktor

- A cicák irigylésre méltó életük ellenére találkozhatnak olyan helyzetekkel, amelyekre szokatlanul reagálnak. A gazdik tapasztalatai alapján zajok észlelésekor - 35% -, vendégek érkezésekor - 33% -, huzamosabb külön töltött idő esetén - 29% -, új háziállat érkezésével - 28% - vagy az állatorvosnál - 26% - is előfordult már, hogy macskájuk viselkedése megváltozott. Ezeken kívül még a lakásfelújítás - 14% - és az utazás - 11% - során is előfordult a probléma - ismertette a Feliway kutatásának eredményeit dr. Szilágyi Noémi állatorvos.

A válaszokból az is kiderült, hogy a fent említett szituációkban a macskák 52%-a elbújt, 21% az addigitól eltérő, csökkent aktivitást mutatott, de az étvágy megváltozását, a bútorok karmolászását, szokatlan vizelési szokásokat és túlzott tisztálkodást is megfigyeltek a tulajdonosok. A problémákat észlelő gazdik 86%-a nem alkalmazott semmilyen kezelést a tünetek megszüntetésére. 

- A gazdik által is említett viselkedésváltozások hátterében a macskánál kialakult stressz, szorongás állhat. Amennyiben a cica életében várható valamilyen változás, akár költözés, lakás-átalakítás, új háziállat, vendégek érkezése, utazás vagy kisbaba születése, akkor a gazdiknak érdemes már előre felkészülni, és a viselkedészavar megelőzésére és kezelésére alkalmas párologtató vagy spray segítségével fenntartani a cica boldog és kiegyensúlyozott lelkiállapotát - figyelmeztet a szakértő, aki hangsúlyozta, hogy ez a természetes megoldás nincs semmilyen káros hatással a gazdira és a cicára sem.

Ezt is szeretjük