Mik ezek a hatalmas lyukak az Antarktisz jegén? A tudósokat is meglepte

A jelenség okait az 1970-es évek óta kutatják, de pontos mibenlétük csak most kristályosodott ki a szakemberek előtt.

Lyuk az Antarktiszon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Antarktisszal kapcsolatos hírek többnyire a jégpáncél elvékonyodásáról és az ennek következtében egyre emelkedő vízszintről szólnak, ám ezúttal más keltette fel a tudósok figyelmét.

Az antarktiszi Weddell-tengeren ugyan minden télen vastag jégtakaró képződik, ám a páncélon bizonyos években óriási lyukak keletkeznek. Ezek eredetét pedig mostanáig nem sikerült megfejteni.

Titokzatos lyuk az Antarktiszon

Kutatók 1974-ben találkoztak először egy óriási, körülbelül Új-Zéland területét felölelő lyukkal. 1975-ben és '76-ban a jelenség ismét felbukkant, 1977-ben viszont színét sem látták. A különleges lyukak, más néven polinyák 2016-ban és 2017-ben jelentek meg ismét, akkor egy tanulmányban kimutatták, hogy kialakulásuk valószínűleg kapcsolatban áll a ciklonok aktivitásával. A szkeptikusok azonban tovább kutattak, mert szerintük a magyarázat nem merül ki ennyiben.

A fókákat segíti

Stephen Riser, a Washingtoni Egyetem munkatársa kollégáival felvételeket készített nyomkövetővel ellátott fókákról: kiderült, hogy a polinyák a ragadozókat segítik vadászat közben. Riser a ScienceAlertnek azt is elmondta, hogy szerencséjükre a technológia sokat fejlődött a '70-es évek óta, így ma már pontosabban felmérhetik a lyukakat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Miért félünk attól, amit nem ismerünk?

Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?

A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. október 24. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A kutatók ettől függetlenül nem zárják ki annak a lehetőségét sem, hogy a tenger állapota, például sótartalma, valamint az erős szelek hozzájárulnak a polinyák kialakulásához. Riser szerint ugyanis a gyors levegőmozgás képes úgy megmozgatni a sós vizet, hogy megakadályozza a jég kialakulását. A sarki szelek erősödésével pedig valószínűleg a jövőben még több polinya lesz. 

Antarktisz koporsója

A jégtömb alakjától eleve hidegrázás kerülget mindenkit, a felvételeken látszó felhők pedig csak fokozzák a lidérces hatást, míg útvonala egyenesen hajmeresztő: éppen az Antarktisz temetője néven ismert hely felé tart. A koporsó metaforikusan akár intő jel is lehet a természettől: ha nem teszünk a globális felmelegedés megállításáért, a sarkköröket élővilágukkal együtt eltemethetjük, ami végzetes pusztítással járhat a szárazföldekre nézve is. 

Koporsó alakú jégtömböt fedezett fel a NASA: elképesztő fotókat készítettek róla

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek forrása: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük