350 éve nem volt ilyesmire példa: szörnyűség történik a grönlandi jég alatt

Eszméletlen tempóban olvad a grönlandi jégtakaró, probléma ráadásul nem csak a felszínen van.

Extrém jégolvadás Grönlandon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Scottish Association for Marine Science - SAMS - nevű, skót kutatóintézet kutatócsoportja december elején számítógépes modell segítségével vizsgálta a grönlandi jégtakarót. Tanulmányukat a Nature szaklapban publikálták, az eredmények pedig nem túl szívderítőek.

Első körben kiderítették, hogy az Atlanti-óceán északkeleti részén tomboló erős szelek felelnek a felszín alatti meleg hullámokért, melyek voltaképp alulról is olvasztják a grönlandi jeges területeket. És ez még nem minden.

Extrém jégolvadás

Az amerikai, brit és holland tudósokból álló csapat szerint 350 éve nem tapasztalt sebességben olvad az 1,71 millió négyzetkilométeres jégtakaró, ami Grönland 80%-át beteríti. Ez az olvadás évi 20%-kal, vagyis 0,8 milliméterrel járul hozzá a vízszint emelkedéséhez. Ennek értelmében a grönlandi jég olvadásának meghatározó szerep jut a tengerszint-emelkedésben. 

Olyannyira, hogy a kutatók szerint a gleccserolvadás mellett ez az jégtakaró-olvadás második kiváltó oka. A szakemberek továbbá megbecsülték, hogy 2012 óta mennyi víz kerülhetett a világtengerekbe Grönlandról: megfigyeléseik alapján mintegy 600 gigatonna. 

Másodpercenként 14 ezer tonna víz ömlik a világtengerekbe

Az Environmental Resarch Letter tudományos szaklap hasonló jelentést publikált a közelmúltban, mely szerint másodpercenként 14 ezer tonna víz ömlik a világtengerekbe az Északi-sarkvidék olvadó jegéből, ami 1971 óta 2,3 centimétert dobott az óceánok szintjén.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Egy, a The Guardianon publikált tanulmányban a tudósok párhuzamot vonnak az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok és a sarkköri jég olvadása között. Hogy mennyire komoly a helyzet, arról az alábbi videóban magad is meggyőződhetsz: a felvételt Dr. Walt Meier, a National Snow and Ice Data Központ munkatársa narrálja, miközben reprezentálja, hogyan változott a jégtakaró területe 1984-től 2016-ig.

Az Antarktisz koporsója

A jégtömb alakjától eleve hidegrázás kerülget mindenkit, a felvételeken látszó felhők csak fokozzák a lidérces hatást, útvonala pedig egyenesen hajmeresztő: éppen az Antarktisz temetője néven ismert hely felé tart. 1992 óta egyébként több mint háromtrillió tonna jég olvadt le az Antarktiszról, ami a világ vizeinek szintjét közel egy centiméterrel megemelte.

Koporsó alakú jégtömböt fedezett fel a NASA: elképesztő fotókat készítettek róla

Nézegess képeket!

Elolvasom

 Képek: Pixabay.

Ezt is szeretjük