A világ egyik legfurcsább helye a litván domb: százezer keresztet cipeltek ide

Amerre a szem ellát, keresztek sokasága sorakozik a dombon.

Keresztek dombja

Litvániában magaslik egy domb, melynek tetején szokatlan látkép fogadja a sétára indulókat: keresztek sorakoznak, amerre a szem ellát, a kisebbtől a nagyobbakig, mintegy 100 ezer darab.

A Keresztek dombján 1831, az oroszok ellen irányuló forradalom óta gyűlnek a keresztek, ám egyesek szerint már évszázadokkal korábban is kerültek ide feszületek.

Hiába a több évszázados múlt, sajnos eredeti állapotában ma már nem láthatjuk a zarándokhelyet. Litvánia látványossága hányatott sorsot tudhat maga mögött. Történetéről, a lesújtó háború és rombolás utáni újjáépítésről, mai jelentőségéről a következőkben szólunk.

A keresztek dombja Litvánia egyik legjelentősebb nemzeti szimbóluma, mely egyúttal fontos zarándokhely is.
Fotó: Wikimedia Commons/Thomas Stegh
A 10 méter magas domb tulajdonképpen egy egykori középkori földvár maradványa.
A remény jelképeként, kitűzött céljaikért fohászkodva és hitük megerősítéseként is hagynak hátra kisebb-nagyobb feszületeket az idelátogató emberek.
Állítólag már a 14. században is kerültek ide emlékkeresztek elesett katonák tiszteletére, ám a hely régiségében már nem gyönyörködhetünk: nem az eredeti állapotában maradt fenn.
A második világháború után ugyanis elhanyagolták, 1961-73 között pedig többször érte szovjet támadás. Dózerolták, megsemmisítették a feszületeket, hulladékkal terítették be a dombot. De a litvánok nem hagyták veszni nemzeti kincsüket, megújították azt.
1990-re már ismét 60 ezer kereszt sorakozott a dombon. 1993-ban II. János Pál pápa innen celebrált misét, és megbízta a ferenceseket a hely védelmével, karbantartásával.
1994-ben a Vatikán is elhelyezte itt keresztjét, erősítve, hogy a domb keresztény zarándokhely. A zarándoklat egyébként nincs az év egy konkrét időszakához kötve. Sokan érkeznek ide esküvők, születések és keresztelők alkalmából, és a turisták számára is vonzó a látványosság.
A számtalan feszület közé hazánk hivatalosan elhelyezett keresztje is bekerült, melyet 2006-ban Sólyom László vitt Litvániába.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Képek: Wikimedia Commons.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük