Bukott nő gyermeke volt, és alig volt befejezett műve: Leonardo da Vinci életéről ezeket kevesen tudják

Leonardo da Vinci nem csak zseni volt, élete sem volt mindennapi.

Leonardo da Vinci érdekességek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Leonardo da Vinci (1452-1519) festő, szobrász, építész, író, anatómus, geológus, csillagász, botanikus, feltaláló, mérnök és tudós - a reneszánsz ember megtestesítője. Széles körben minden idők egyik legnagyobb művészeként tartják számon, leghíresebb művei közé tartozik a Mona Lisa, az Utolsó vacsora és a Vitruvius-ember.

Noha azóta is ünneplik technológiai találékonyságáért, Leonardo tudományos zsenialitása nagyrészt felderítetlen maradt, és nem is értékelték a maga idejében. Ahogy Sigmund Freud írta: „Olyan volt, mint egy ember, aki túl korán ébredt a sötétben, miközben a többiek még mind aludtak.”

Leonardo da Vinci életéről ezeket kevesen tudják

Íme néhány kevéssé ismert tény a reneszánsz zseniről.

Eredeti neve nem Leonardo da Vinci volt

Leonardo születésekor teljes neve Lionardo di ser Piero da Vinci volt, ami azt jelenti: 'Leonardo, Vinci ser Piero fia'. Kortársai csak Leonardo vagy „Il Florentine” ('a firenzei') néven ismerték - mivel Firenze közelében élt. 

Törvénytelen gyermek volt

Leonardo 1452. április 14-15-én született egy parasztházban, a toszkánai Anchiano mellett. Ser Piero, egy gazdag firenzei jegyző és egy Caterina nevű hajadon parasztasszony gyermeke volt. Leonardo volt az egyetlen közös, házasságon kívüli gyermekük.

Leonardo da Vinci szülőháza.
Leonardo da Vinci szülőháza.
Fotó: WiktorD / Getty Images Hungary

Mivel Leonardo törvénytelen gyermek volt, nem várták el tőle, hogy apja szakmáját kövesse, és jegyző legyen. Ehelyett szabadon űzhette azt, ami valójában érdekelte, és a kreatív művészetek felé fordulhatott.

Alig járt iskolába

Leonardo nagyrészt autodidakta módon tanult, és nem kapott hivatalos oktatást az elemi olvasáson, íráson és matematikán kívül.

Művészi tehetsége már kis korában megmutatkozott. 14 évesen a híres firenzei  szobrásznál és festőnél, Andrea del Verrocchiónál kezdett inasmunkát.

Verrocchio műhelyében elméleti képzésben részesült, és sokféle ipari szakismeretet tett a magáévá, beleértve a fémmegmunkálást, az asztalosságot, a rajzot, a festést és a szobrászatot.

Legkorábbi ismert alkotását - egy tollal és tintával rajzolt tájképet - 1473-ban készítette.

Első megbízásait nem fejezte be

Leonardo 1478-ban kapta meg az első független megbízást: hogy oltárképet fessen a firenzei Palazzo Vecchio Szent Bernát-kápolnájában. 1481-ben megbízták, hogy fesse meg a Háromkirályok imádása című festményt a firenzei San Donato kolostor számára.

Azonban kénytelen volt abbahagyni mindkét művet, amikor Milánóba költözött, hogy a Sforza családnak dolgozzon. A Sforzák pártfogása alatt Leonardo megfestette Az utolsó vacsora című remekművét a Santa Maria delle Grazie kolostor refektóriumában.

Az Angyali üdvözlet (1475–1480) Leonardo legkorábbi teljes munkája.
Az Angyali üdvözlet (1475–1480) Leonardo legkorábbi teljes munkája.
Fotó: Leemage / Getty Images Hungary

Leonardo 17 évet tölt Milánóban, és csak azután távozott, hogy Ludovico Sforza herceg elvesztette hatalmát 1499-ben.

Kiváló zenész volt

Talán nem olyan meglepő valakitől, aki bármibe vágott bele, tehetségesnek bizonyult, de Leonardo da Vinci zenészként is remekelt. Saját írásai tanúsága alapján úgy vélte, hogy a zene szorosan kapcsolódik a vizuális művészetekhez, mivel ahhoz hasonlóan az öt érzékszerv valamelyikétől függ.

Georgio Vasari, Leonardo kortársa szerint „istenien énekelt minden előkészület nélkül”. Lanton és furulyán is játszott, gyakran fellépett nemesi összejöveteleken és mecénásai házaiban.

Fennmaradt kéziratai néhány eredeti zenei kompozíciót tartalmaznak, és feltalált egy hangszert, mely orgona, brácsa és csembaló elegye. 2013-ban vált valósággá: egy lengyel hangszerkészítő, Sławomir Zubrzycki építette meg először.

Legnagyobb projektje tönkrement

Leonardo legfontosabb megbízatását Milánó hercege, Ludovico il Moro adta 1482-ben, és Gran Cavallónak avagy „Leonardo lovának” nevezték.

A herceg apjának, Francesco Sforzának lóháton ülő szobra több mint 25 láb magas volt, és a világ legnagyobb lovas szobra lett volna. Leonardo közel 17 évet töltött a szobor tervezésével. De mielőtt elkészült volna, a francia csapatok 1499-ben megszállták Milánót.

Az agyagszobrot céllövő gyakorlatra használták a győztes francia katonák, és darabjaira törték.

Krónikus halogató volt

Leonardo nem volt termékeny festő. Rengeteg terület iránt érdeklődött, így sok projektje és munkája maradt félbe.

Ehelyett sok időt töltött elmerengve a természetben, tudományos kísérleteket végzett, emberi és állati tetemeket boncolt, és kitöltötte füzeteit találmányokkal, megfigyelésekkel és elméletekkel.

GettyImages-508529437
Fotó: GraphicaArtis / Getty Images Hungary

Kutatók úgy gondolják, hogy egy agyvérzés megbénította Leonardo jobb kezét, megszakítva festői pályafutását, olyan alkotásokat hagyva befejezetlenül, mint a Mona Lisa. Ennek eredményeként mindössze 15 festményt tulajdonítottak egészben vagy nagy részben neki.

Eszméinek alig volt hatása a saját korában

Noha művészként nagy tiszteletnek örvendett, Leonardo tudományos ötletei és találmányai kevéssé nyertek teret kortársai körében. Nem törekedett arra, hogy jegyzeteit publikálhassa, és csak évszázadokkal később tették hozzáférhetővé jegyzetfüzeteit - amelyeket gyakran kéziratainak és kódexeinek neveznek - a nyilvánosság számára.

Mivel titokban tartották, sok felfedezése csekély hatással volt a tudományos fejlődésre a reneszánsz időszakban.

Szodómiával vádolták

1476-ban Leonardót és három másik fiatalembert szodómiával (abban az időben a homoszexuális érintkezést nevezték így, amit törvény büntetett) vádolták meg egy olyan incidensben, amelyben egy jól ismert férfi prostituált is részt vett. Súlyos vád volt, ami a kivégzéséhez vezethetett volna. A vádakat bizonyítékok hiányában elutasították, de a utóhatása miatt Leonardo eltűnt, és csak 1478-ban bukkant fel újra, hogy teljesítsen egy megbízást egy firenzei kápolnában.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Utolsó éveit Franciaországban töltötte

Amikor I. Ferenc francia király 1515-ben felajánlotta neki a Király első számú festője, mérnöke és építésze címet, Leonardo végleg elhagyta Olaszországot.

Lehetőséget adott neki, hogy szabadidejében dolgozzon, miközben egy vidéki kastélyban, Clos Lucéban lakott, közel a király rezidenciájához, Amboise-ban, a Loire völgyében.

Leonardo 1519-ben halt meg, 67 évesen, és egy közeli palotatemplomban temették el. A templomot a francia forradalom alatt majdnem elpusztították, így lehetetlen volt sírhelyének pontos azonosítása.

Íme a világ legértékesebb könyve, mely Bill Gates tulajdona

Da Vinci kódexében tudományának, fontos elméleteinek oroszlánrészét lehet megtalálni.

Íme, a világ legértékesebb könyve, mely Bill Gates tulajdona: a Leicester-kódex Da Vinci jegyzeteit tartalmazza

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek forrása: Getty Images

Képek forrása: Getty Images

Ezt is szeretjük