Ezért jobb a bal fülbe mondani a bókot - Svájci kutatók jöttek rá az okára

Svájci kutatók furcsa elfogultságot fedeztek fel a bal oldalról érkező pozitív hangokkal kapcsolatban.

Ezért jobb a bal fülbe mondani a bókot - Svájci kutatók jöttek rá az okára
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Tudjuk, hogy a jobbkezes emberek esetében a bal agyfélteke, míg a balkezesek esetében a jobb agyfélteke a domináns. A jobb agyféltekéhez hagyományosan a kreativitást, a művészeteket, a humort, a képzelőerőt, a téri tájékozódást társítjuk, míg a bal agyfélteke felelős a logikáért és a matematikai képességekért, az írott és beszélt nyelvért.

Azt azonban, hogy olykor nem mindegy, melyik oldalról érkeznek bizonyos hangingerek, talán még nem hallottad.

Ezért érdemes a bal fülbe súgni a bókot

A Lausanne-i Svájci Szövetségi Technológiai Intézet (EPFL), a Lausanne Egyetemi Kórház és a svájci Lausanne-i Egyetem idegtudósai kutatásuk során furcsa elfogultságot fedeztek fel a bal oldalról érkező pozitív hangokkal kapcsolatban.

Amikor a vizsgálat résztvevői boldog emberi hangokat (nevetést, bókot) hallgattak három különböző irányból - akár balról, középről vagy jobbról -, a hallókéreg mindkét oldala aktiválódott. A csak a bal oldalon hallott pozitív töltetű hangok azonban sokkal erősebb neurológiai választ váltottak ki.

- Bebizonyítottuk azt is, hogy a semleges vagy negatív hangok, például az értelmetlen magánhangzók vagy ijedt sikolyok, valamint az emberi hangon kívüli hangok nem rendelkeznek ilyen hatással a bal oldalon - mondta Sandra de Costa idegkutató.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogy a hátulról érkező hangokra az ember érzékenyebben reagál - különösen, ha fenyegetést jeleznek -, azt már korábban bizonyították a kutatók. Ennek egyértelműen evolúciós okai vannak, hiszen az elmúlt évezredekben az ember túlélése szempontjából nem volt mindegy, hogy időben meghallja-e a háta mögül érkező veszélyt. A pozitív töltetű emberi hangok jobb agyféltekés elfogultsága azonban nem olyan könnyen megmagyarázható. A tudósok ez idáig nem jöttek rá az okára, de magát a jelenséget érdemes szem előtt tartani: ha valaki bókolni szeretne, vagy jó hírt hozott, a bal fülbe érdemes mondani.

Mi történik, amikor azt mondják az embereknek, hogy gyönyörűek? Képeken a reakciók

A fiatal nő megörökítette az emberek reakcióit a bókra.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük