9300 éves lábbeli: képeken a legrégibb ruhadarabok, amiket valaha találtak

Különös belegondolni, hogy ezeket egykor viselte valaki.

Legrégibb ismert ruhadarabok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma, amikor az online ruhakatalógusokat nézegetjük, és válogatunk ezerféle ruha és cipő között, eszünkbe sem jut, hogy mindenféle ruhából és cipőből volt valaha egy legelső.

Döbbenetes, de több ezer, sőt, több tízezer éves darabokról beszélünk, melyeket ugyanolyan hús-vér emberek viseltek, mint mi. Felhúzták a lábukra, felvették, hogy melegítsék, díszítsék őket.

A legrégibb ismert öltözékek

A legrégibb ismert lábbeli a maga 9300-10 000 esztendejével egy egészen fantasztikus régészeti lelet, amelyet sokadmagával találtak meg egy hatalmas barlangban, Oregonban 1938-ban.

A több hasonló darab között egyetlen pár volt teljes, ráadásul a jobb és bal egymás mellett pihent évezredekig. Szakértők szerint a szandál pántját a boka körül kellett megtekerni, majd a másik oldalon rögzíteni.
A legrégibb bőrcipőről se feledkezzünk meg: 5500 éve, Örményországban bukkantak rá a pár jobb felére. Egy bőrdarabból vághatták ki, növényi olajjal barníthatták, és alakíthatták lábra. Kisebb mérete miatt úgy tartják, feltételezhetően női cipőről van szó.
Neander-völgyiek tárgyainak lelőhelyén, Horvátországban került elő 2005-ben az a néhány saskarom, amelyet egyes tulajdonságaik, például csiszolásuk és bevágásaik miatt egy nyaklánc alkotóelemeinek vélnek. A legkorábbi ismert ékszer legalább három különböző madár karmaiból tevődhetett össze. A második legöregebb ékszer afrikai, százezer éves, és kagylóhéjak alkotják.
Apropó, ékszerek: ez itt a képen a világ legrégibb, ismert koronája. A rézkorból való, és a Holt-tengerben bukkantak rá 1961-ben. Öt figura díszíti, részint két hosszú nyakú madár, két stilizált ajtó, és egy T alakú valami, amiről úgy vélik, egy szarvas állat lehet, egyúttal egy kardmarkolat. A régészek szerint a korona nem királyé lehetett, hanem ceremóniai eszköz.
Mi más lenne, ha nem piros? A legrégibb ismert zokni - ellentétben a többi ruhadarabbal - mindössze 1600-1800 éves. Érdekessége, hogy kétujjas. Egy kötőtűvel kötötték, lábujjaktól a boka felé haladva. Az egyiptomi-római ruhadarabot egy temetkezési helyen találták a 19. század végén Görögországban.
Íme a legöregebb, ismert pulóver. Egy norvég gleccserben került elő 2013-ban. Gyapjúból készült, és úgy gondolják, egy vaskori férfié lehetett. Mindennaposan hordták, de becsben is tarthatták: kétszer is megfoldozták a pulóvert.
A legöregebb ruha az 5000 éves Tarkhan-ruha. Egy egyiptomi sírban kifordítva leltek rá, mintegy 30 km-re Kairótól. Az első dinasztiához tartozhatott, és valószínűleg mindennapos viselet volt, mert kopott a könyöke és a hónalja.
2008-ban egy osztrák kastélyból került elő ez a 14-15. századi csipkés melltartó, abból az időből, mikor ezt a ruhadarabot egyébként mellzsáknak hívták. Nőként különösen érdekes megtekinteni a ruhadarabot.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük