Az 5 legrégebbi nassolnivaló, amit még mindig fogyasztunk: van, amelyiket 3000 éve imádjuk

Hihetetlen belegondolni, hogy már az ókorban is ropogtatták, amit mi is eszünk a szombat esti filmhez.

Legrégebbi nassolnivalók
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Elődeink sem vetették meg a földi élvezeteket. Ezért annyira nem is meglepő, hogy ők is feltaláltak és fogyasztottak nassolnivalókat. Viszont az már igazán figyelemreméltó, hogy egyes finomságok fennmaradtak.

A rágcsálnivalók kultusza az elmúlt száz-százötven évben éli aranykorát. Felmerülhet a kérdés, hogy a második iparosodás előtti, egyszerűbb időkben miket tudtak elkészíteni és elfogyasztani. 

Az 5 legrégebbi nassolnivaló, amit még mindig fogyasztunk

1948-ban, Új-Mexikóban kutató archeológusok felfedeztek egy adag kicsi, ókori kukoricacsövet pici magokkal, amiket csak popcornként használhattak. Vizsgálatuk alapján a magok körülbelül 5600 évesek lehetnek. Későbbi, pontosabb műszereket használva azt állapították meg, hogy a magok 3100 évesek, ami összeillik egyéb bizonyítékokkal, amiket ugyanazon mezőgazdasági területen találtak. 

GettyImages-137562070
Fotó: Karen Ilagan / Getty Images Hungary

A perec szintén a világ legrégebbi nassolnivalói közé tartozik. Középkori olasz szerzetesek fejlesztették ki az első pereceket mint afféle ritka élvezetet, mellyel legfiatalabb hallgatóikat jutalmazták. A német szó - pretzel - valószínűleg a latin bracchiatus szóból származik, melynek jelentése ’ágakkal, karokkal’, utalva a perec alakjára, ami hasonlít két karra, mely imára hajlik.

Az ókori egyiptomban az első „mályvacukrot” a mocsári mályvanövény (Athaea officinalis ) nedvéből állították elő mézből és dióból. Az édességet torokfájás csillapítására használták. A 19. században a francia édességkészítők elkezdték felverni a főzetet, hogy megadják neki a számunkra már ismerős, párnás textúrát. De csak 1948-ban hajtották végre rajta az ismert hengerformát, amelyet egy préselési fejlesztés tett lehetővé.

GettyImages-1346442777
Fotó: Yana Iskayeva / Getty Images Hungary

Bár nálunk csak a rendszerváltás után jelent meg, a Lay’s 1931-ben mutatta be klasszikus chipsét. A folytatólagos burgonyafeldolgozó 1942-es feltalálása lehetővé tette a chipsek nagyüzemi előállítását, így hamarosan a Lay's chips az Egyesült Államokon határain túlra terjesztette birodalmát.

Az Oreo Magyarországon 2015-ben jelent meg, de Amerikában már régóta ikonikus édességnek számít. Az Apád-anyád idejöjjön című, itthon is nagy sikerű filmben, mikor az ikrek kibékülnek, Oreót és mogyoróvajat esznek. A Jóbarátok című sorozatban, mikor Ross megkérdezi Rachelt, hogy elhívhatná-e majd egyszer randizni, egy Oreót feleznek el. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

A Nabisco nevű legendás amerikai édességgyártó cég 1912-ben készítette az első Oreót Nyugat-manhattani gyárában. Azért hozták létre, hogy felvegyék a versenyt a Sunshine Biscuits’s nevű édességgyártó cég Hydrox nevű szendvicssütijével, mely 1908-ban debütált. Az eredmény pedig, mint tapasztalható, igen jól sikerült.

Szemkápráztató illúziókat alkot a cukrász

A képek láttán nem lehet eldönteni, hogy illúziót látunk-e.

Nehéz elhinni, de egyik tárgy sem az, amit a képen látsz: szemkápráztató illúziókat alkot a cukrász

A képek láttán nem lehet eldönteni, hogy illúziót látunk-e.

Elolvasom
Ezt is szeretjük